Zahraničí

"Stydím se za syna, odpusťte!" Matka zajatého ruského pilota promluvila

Že válka na Ukrajině rozdělila některé rodiny, potvrzuje video zveřejněné ukrajinskými ozbrojenými silami. Na něm se lidem na Ukrajině omlouvá za svého syna Jelena Golovenskaja, žena, která žije na střední Ukrajině. Její syn je přitom ruský pilot, kterého ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila při bombardování města Mykolajiv.

Jelenin syn Alexej je majorem u ruského letectva. Minulou sobotu se jej Ukrajincům podařilo sestřelit u města Mykolajiv. V pátek se objevil na tiskové konferenci, kterou ukrajinské ozbrojené síly uspořádaly. Na sociálních sítích také zveřejnily omluvný vzkaz jeho matky.

"Jsem Jelena Jurjevna Golovenskaja, žiji v Kremenčuku, Poltavská oblast. Můj vlastní syn Alexej Sergejevič Golovenskij vykonával vojenskou službu jako pilot u pluku námořního letectva Ruské federace, který má základnu v Sakách na území Krymu okupovaném Ruskou federací," začala Jelena svoji zpověď.

"5. března 2022 na základě zločinných rozkazů velení ruské armády odletěl letadlem Su-30 do Mykolajivské oblasti, kde byl sestřelen ukrajinskou protivzdušnou obranou a padl do zajetí. Tuto zprávu jsme se dozvěděli z médií, když jsme se dívali na reportáž o sestřelených pilotech nad Mykolajivem," pokračuje žena. 

Související obsah

​"Zachvátil mě zármutek a hanba za mého syna. V Kremenčuku jsme nejednou slyšeli strašné ječení sirén při leteckém poplachu," upozorňuje žena, že i ve městě na střední Ukrajině, kde žije, mají se strachem z náletů zkušenosti.

"Bylo pro mě těžké pochopit, jak mohl plnit zločinný rozkaz velitele k bombardování Ukrajiny. Samozřejmě si o svého syna dělám starosti, byl zajat, ale díkybohu zůstal naživu," říká žena.  

Související obsah

​"Omlouvám se ukrajinskému lidu za syna a za sebe, že jsem nedokázala vychovat normálního člověka hodného úcty," dodala zarmoucená matka.

Už dříve Ukrajinci zveřejnili video, jak se její syn vzdává ukrajinským vojákům na poli, kam dopadl, když se katapultoval ze sestřeleného stíhacího bombardéru Su-30. Vojákům Golovenskij řekl, že letěl z Krymu na průzkumnou misi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz