Koronavirus

Očekávané rozvolnění je tu. Na většině míst končí povinnost nosit respirátor

Nošení respirátorů je od pondělí povinné už jen v městské hromadné dopravě a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Na ostatních místech už nebude nutná žádná ochrana dýchacích cest.

Od pondělí přichází další rozvolnění opatření, na většině míst už neplatí povinnost nosit respirátory. A to i navzdory tomu, že odborníci upozorňují, že se blíží další vlna koronaviru.

"Očekávám, že stejně jako v ostatních zemích přijde další vlna, už začala vlastně před týdnem. Záleží to hlavně na počasí, jak moc se bude šířit," řekl pro TV Nova evoluční biolog Jaroslav Flegr. Jedná se o podvariantu omikronu s označením BA.2, už teď ji laboratoře zachytávají v každém čtvrtém pozitivním vzorku.

Za sobotu přibylo v Česku 4 400 nově nakažených covidem-19, což je o 139 méně než před týdnem. A zároveň je to nejnižší sobotní nárůst za posledních devět týdnů. Počet provedených testů ale klesl o pětinu.

Související obsah

​Respirátorů se zbavíme po téměř dvou letech. Poprvé jsme je museli nasadit 18. března 2020. "Chtěl bych, aby od konce dubna nebylo nutné nosit respirátory v MHD. V nemocnicích bych je nechal," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V neděli bylo v nemocnicích s covidem 1 944 lidí. Poprvé od konce ledna je tak hospitalizovaných lidí méně než dva tisíce.

Virolog Jiří Černý o rozvolňování opatření:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz