Zahraničí

Putin zaútočil na prozápadní oligarchy. Tito by mohli být v ohrožení života

Ve svém středečním proslovu zaútočil ruský prezident Vladimir Putin na prozápadní Rusy. Jsou podle něj špína a zrádci. Analytici se nyní obávají, že nebude útočit jen na aktivisty a novináře, jako to dělal v minulosti.

"Ruský lid bude vždy schopný odlišit pravé vlastence od špíny a zrádců a jednoduše zrádce vyplivne jako mouchu, která mu omylem vletěla do pusy," prohlásil Putin ve svém středečním projevu. "Jsem přesvědčený, že taková přirozená a nutná očista společnosti pouze posílí naši zemi, solidaritu, pospolitost a připravenost odpovědět na jakoukoli výzvu," dodal. Podle analytičky Tatiany Stanovajové je to děsivá zpráva pro ruskou společnost, uvedl deník New York Times.

"Putin zesiluje své kroky ke zničení Ruska a vlastně oznamuje začátek masových represí proti těm, kdo nesouhlasí s režimem. To už se v historii, a nejen u nás, stalo," napsal na twitteru bývalý ruský premiér a opoziční politik Michail Kasjanov. 

"Bude cílit na všechny sféry společnosti, které ukazují sympatie západnímu způsobu života," myslí si Stanovajová. "Proslov byl částečně neformálním a nepřímým schválením masových represí," uvedla. 

Související obsah

Ve svém projevu se Putin zaměřil obzvlášť na oligarchy s pozemky na Západě. "Nesoudím ty s vilami v Miami či na francouzské Riviéře nebo ty, kteří nedokážou přežít bez ústřic a foie gras nebo takzvaných genderových svobod," řekl. "Problém je, že mentálně žijí tam, ale ne tady s našimi lidmi a s Ruskem," doplnil.

Týkat by se to mohlo například těchto lidí. Na ty už se zaměřily západní sankce, nyní jim hrozí i hněv Putina:

Roman Abramovič

Možná nejznámější ruský oligarcha, který se nyní snaží prodat londýnskou Chelsea. Vlastní nemovitosti například v Londýně, New Yorku i právě na francouzské Riviéře. Navíc prohlásil, že výtěžek z prodeje londýnského klubu věnuje obětem války na Ukrajině.

Oleg Děripaska

Miliardář a oligarcha. Vede firmu Basic Element, hliníkárnu RUSAL či automobilku GAZ. Po ruské invazi apeloval na zahájení mírových rozhovorů. "Mír je velmi důležitý," napsal na sociální síti Telegram. Ten například vlastní sídlo v Londýně.

Související obsah

Michail Fridman

Jeden z nejbohatších Rusů se narodil ve Lvově a založil investiční skupinu Alfa Group. "Většinu svého života jsem strávil jako občan Ruska budováním a rozšiřováním podniků. Jsem hluboce připoután k ukrajinskému a ruskému národu a současný konflikt vnímám jako tragédii pro ně oba," napsal ve svém dopise k ukončení krveprolití. Vlastní několik vil v Londýně.

Petr Aven

Bývalý šéf Alfa Bank a LetterOne vlastní nemovitosti na italském ostrově Sardinie či v britském Surrey. Podle magazínu Forbes má ve svém sídle kryt, který má být "odolný vůči KGB". Právě v sovětské tajné službě kdysi působil Putin. 

Ališer Usmanov

Podnikatel uzbeckého původu získal svůj obří majetek v oblasti metalurgie a těžby. Vlastní nemovitosti v Británii, Německu, Švýcarsku i na Sardinii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz