Domácí

Ruská agrese by mohla změnit výuku ve školách. Hovoří se o branné výchově

Branná výchova ve školách je tématem, o kterém se v poslední době opět mluví. Sousední Polsko v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem oznámilo, že bude od září učit středoškoláky mimo jiné i zacházet se zbraněmi. A po znovuzavedení branné výchovy volají také někteří čeští politici.

Pláštěnka, plynová maska nebo alespoň šátek přes obličej, igelitové pytlíky upevněné gumičkami na rukou. Tohle si mnozí z nás vybaví při vzpomínkách na brannou výchovu za socialismu. V souvislosti s válkou na Ukrajině se o jejím zavedení znovu debatuje.

"Trošku jsme žili v tom, že už tu žádný konflikt nebude, že už se nemůže nic stát. Já si myslím, že to vzdělávání v oblasti civilní ochrany a branné výchovy je něco, co bychom měli začít zase zvažovat," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Související obsah

Polští středoškoláci mají chodit na střelnici či trénovat, jak zbraň rozložit a zase složit. Jestli by taková výuka byla možná i v Česku, není jasné. "Nemáme tady brannou povinnost a budeme tady se zbraněmi pracovat ve školách? To je opravdu na delší debatu," uvedl poslanec za TOP 09 Pavel Klíma.

O zavedení moderně pojaté branné výchovy se mluvilo už před válkou na Ukrajině. Řada škol dokonce některé její prvky vyučuje, není to ale samostatný předmět. "My bychom to uvítali. Ty základní věci, které by se mohly přenést do té dnešní doby, jako jsou věci ze zdravovědy nebo dopravy," souhlasí jeden z ředitelů základní školy.

Související obsah

Staronovou výuku by podpořila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Myslím si, že by měla probíhat početněji, že by měli být do této branné výchovy zapojeni více třeba příslušníci aktivní zálohy," domnívá se Černochová.

Myšlenka branné výchovy naopak nepřijde příliš reálná řediteli gymnázia Jana Keplera v Praze Jiřímu Růžičkovi. "Nedovedu si to představit jako samostatný předmět, nevím, kam by se to zařadilo. Protože už teď jsou ty počty hodin dost přetížené," nesouhlasí ředitel.

Snahy o znovuzavedení branné výchovy se objevují už řadu let. Dosud ale vždy narazily právě na přehlcení školního systému a údajnou zbytečnost.

luk,TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz