Domácí

Válka se podepisuje na psychice Čechů. Častěji vyhledávají pomoc psychologů

Situace na Ukrajině znepokojuje lidi po celém světě. Pro Česko ruská agrese představuje nejbližší válečný konflikt za poslední desítky let. Psychicky náročná situace se odrazila i na provozu Centra krizové intervence v pražských Bohnicích, kde se počet zájemců o pomoc zvýšil o čtvrtinu.

Dva roky covidu-19 a v posledních týdnech nedaleko se odehrávající válečný konflikt na Ukrajině mohou mít negativní dopad na lidskou psychiku. Někteří tak vyhledávají pomoc u psychologa. "Já jsem po čas covidu začal chodit k psychologovi, protože jsem měl panickou ataku. Teď, když začal válečný stav, jsem si návštěvy zvýšil, protože mám pocit, že je toho víc, co si potřebuju v hlavě srovnat," svěřil se Filip.

Podle odborníků počet jedinců, kteří vyhledávají pomoc u psychologů, roste. "Obavy jsou z toho, že by se ta válka mohla přelít dál. Dále jsou také obavy z toho, jak bude Česko absorbovat velké množství uprchlíků. Další výraznou obavou je pak ekonomická situace," uvedl psycholog Marek Preiss.

Související obsah

Strach Čechů z možné války potvrzuje také zvýšený zájem o vydání cestovních pasů. "Zhruba před 14 dny jsme zaznamenali nárůst v zájmu o vydání pasu. Ve srovnání se stejným obdobím byl zájem vyšší o 100 procent a v některých dnech dokonce o 150 procent," informoval tiskový mluvčí pražské městské policie Jiří Bigas.

Na naše psychické zdraví má vliv také množství přijímaných informací. "Nejvíce to samozřejmě zasahuje lidi, co mají úzkostnou tendenci zpracovávat nějaký stres kolem nás," vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.

Související obsah

Nápor zaznamenalo i Centrum krizové intervence v Bohnicích, kde je lidem poskytována okamžitá pomoc 24 hodin denně. "Od začátku války jsme zaznamenali významný nárůst příchozích klientů. Stává se nám, že lidi musí dlouho čekat, protože fungujeme bez objednání," sdělil ředitel centra Martin Hollý.

Podle psychologů je třeba se v rámci možností rozptýlit a soustředit se na běžný chod života. "Je potřeba se věnovat i jiným věcem, než sledování té situace. Pomůže nám, když budeme dělat věci, co běžně děláme, a které nám dělají radost," uzavřel Preiss.

Rebecca Diatilová, luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz