Zajímavosti

Zelenskyj jako vzor pro ostatní politiky. Mediální experti oceňují jeho vystupování

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se během tří týdnů stal jedním z hrdinů Ukrajiny a vzorem pro řadu politiků z celého světa. V době, kdy se většina měst Ukrajiny změnila ve válečnou zónu, prezident zůstal v hlavním městě. Oslovili jsme mediální experty, kteří oceňují nejen Zelenského vystupování na sociálních sítích, ale i jeho projevy v parlamentech světových velmocí.

Podle expertů je Volodymyr Zelenskyj aktuálně nejpopulárnější politik světa. Bývalý herec, ale i filmový producent dobře ví, jak je důležité vystupování před kamerou.

"Velmi povedeně hodnotím koordinaci napříč celou Ukrajinou, to, jakým způsobem komunikuje velmi frekventovaně na sociálních sítích. Je vidět, že na twitteru se jedná spíše o diplomatická vyjádření, kdežto na facebooku a instagramu přidává spíše emocionální videa," zhodnotila odbornice Alžběta Králová z Institutu politického marketingu.

Nechybí ani videa, na kterých Zelenskyj točí sám sebe. Umí v nich zdůraznit nejen uvěřitelnost, ale i naléhavost sdělení. "Je zobrazován jako dynamický lídr. Chodí v zeleném tričku, má zelenou mikinu, ale ne vojenskou bundu. On není voják, tak si nehraje na vojáka, protože to by nepůsobilo přirozeně, ale má to oblečení, které evokuje, že je v akci. Zatímco Putin vysedává u sáhodlouhých stolů, tak on je v kontaktu s lidmi, přijde za nimi i do nemocnice," popsal vystupování ukrajinského prezidenta marketingový odborník Jakub Horák.

Související obsah

Obsah pro každou zemi

Projevy Zelenského navíc nejsou nahodilé, publikum v každé zemi dostane takový obsah, který ho má vyburcovat k maximální pomoci Ukrajině. Britské sněmovně připomněl druhou světovou válku, parafrázoval Winstona Churchilla a sklidil ovace vestoje. Nechyběla ani zmínka o dalším národním miláčkovi - o dramatikovi Wiliamovi Shakespearovi.

V německém Bundestagu zase Zelenskyj řekl, že v Evropě opět vyrostla zeď, tentokrát ne Berlínská, ale zeď mezi svobodou a nesvobodou. "Kancléři Scholzi, strhněte tu zeď. Dejte Německu lídra, kterého si zasloužíte, a na kterého budou budoucí generace pyšné," vzkázal Zelenskyj.

"Velmi dobře odhadne to, na co myslí ostatní lidé. Když mluví s Američany, mluví o Pearl Harboru, když mluví s Němci, mluví o nové zdi. Takže Ukrajinci dovedou navázat ten komunikační dialog a připodobnit nějakou metaforou nebo nějakým příkladem to, na co vlastně myslí občané v druhé zemi," vysvětlila odbornice na politický marketing Denisa Hejlová.

Členům Kongresu Spojených států amerických zase připomněl otce zakladatele a třeba 11. září. "Vzpomeňte na 11. září. Víte, jaké to je, když někdo napadne vaše města, kdy je promění na bitevní pole a kdy útočí na nevinné lidi," řekl Zelenskyj.

Související obsah

​A výsledek? Ještě ten den americký prezident Joe Biden přislíbil Ukrajině protiletadlové systémy a drony. "Jeho verbální i neverbální projev je velmi vydařený, on má velmi dobrý proslov a dokáže budit velmi silné emoce. Takže dokáže velmi dobře apelovat a přitom zachovat určitý klid," popsala Králová.

Experti se shodují na tom, že za Zelenským stojí velký tým lidí, který mu v komunikaci pomáhá. Ale základním kamenem úspěšné ukrajinské komunikace je sám Volodymyr Zelenskyj. "Důležitá věc je ta, že ne všechno se dá udělat marketingem, prostě musíte být člověk nějakého založení, abyste se nesebral, neujel z Kyjeva. Aby byl Zelenskyj takový člověk, jaký je, tak by mu žádný marketing nepomohl," doplnil Horák.

Aneta Bednárová, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz