Domácí

Konvojů bude přes ČR projíždět stále víc. Přibude totiž vojenských cvičení

Česko jako tranzitní země. Neplatí to už jen pro nákladní dopravu, ale také pro vojenské konvoje. Ty jsou na našich dálnicích v poslední době k vidění mnohem častěji než dříve. A v souvislosti se situací na Ukrajině a posilováním východního křídla NATO jich bude podle expertů přibývat.

Po dálnici D1 v sobotu odpoledne vezli Němci na Slovensko protiraketový systém Patriot. Opačným směrem se zase přesouvali Američané ze cvičení v Maďarsku.

Před pár lety bylo z každého takového konvoje pozdvižení, pozorovali je nadšení fanoušci s vlajkami kteří mávali a dělali si rodinné fotografie. Teď už projíždějící konvoje po českých silnicích nejsou nic neobvyklého. "Těch konvojů uvidíme pravděpodobně víc, protože se bude i víc cvičit," zdůvodnil Jan Ludvík z Katedry bezpečnostních studií Karlovy univerzity.

"Trénovat se spojenci je pro nás velice důležité. Přesun jednotek je součástí tohoto cvičení. Ujišťujeme se, že naše vozy a řidiči tu dlouhou trasu zvládnou," řekl důstojník amerického vojska John Ambelang.

Související obsah

Průjezd Českem ale občas nejde podle představ. V květnu 2019 najeli Američané na rozkopanou D1 a už tak hustý provoz, kvůli těžké technice, totálně zkolaboval. Situaci tehdy řešila i vláda.

I sobotní průjezd Němců byl tak trochu mimo plán. Konvoj totiž zdržela páteční nehoda kamionu na pražském okruhu. "Konvoj nedodržel ten harmonogram, že měl jet v noci," uvedl expremiér Andrej Babiš (ANO).

"Odstraňovali jsme následky přes dvanáct hodin, celou tu dobu ten konvoj čekal na našem středisku," popsal mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Související obsah

Každý konvoj provází příprava a plánování. Technika se dokonce přeměřuje, aby se nezaklínila pod mosty. Vojenská policie ručí za klid v okolí. Na kvalitě českých dálnic se prý vojenská technika nepodepíše. Přetížené kamiony jsou údajně horší.

NATO posiluje východní křídlo, jen na Slovensko má v příštích týdnech zamířit přes dva tisíce vojáků. České dálnice tak čeká ještě pořádný provoz.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz