Zahraničí

Ruští oligarchové mají v Česku miliardové majetky. Stát o nich ale nemá přehled

Ruští oligarchové, kteří jsou kvůli ruské invazi na Ukrajinu na sankčních seznamech, mají v Česku majetky za miliardy korun. Jejich aktivity už řeší policie, tajné služby i ministerstvo financí a jeho Finanční analytický úřad.

Oleg Děripaska je spolumajitel stavebního gigantu Strabag, který má stavět třeba novou linku D pražského metra. V roce 2021 společnost získala v Česku zakázky za miliardy korun. Sankce na něj zatím uvalila jen Velká Británie a Spojené státy.

Na sankčním seznamu Evropské unie chybí také Andrej Kozicyn. V Česku mu patří Aircraft Industries v Kunovicích, dříve Let Kunovice.

Některým vlivným Rusům majetek oficiálně spravuje Ruská pravoslavná církev. Dalším oligarchům slouží třeba firmy z daňových rájů. "My tady máme aktivní lidi, co jsou na těch sankčních seznamech, a my jsme neschopní je dohledat a sankcionovat," uvedl Petr Janský z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Související obsah

​Peníze ocelářských magnátů Alexandra Abramova a Alexandra Frolova mají prostřednictvím firem z Britských Panenských ostrovů a Kypru proudit i nedaleko za Prahu, kde se staví rezidenční a golfový areál.

Abramov i Frolov obdrželi podle serveru Investigace od ruského prezidenta Vladimira Putina vyznamenání za zásluhy. Spojené státy je zařadily na sankční seznam a české orgány už oba prověřují.

Nedaleko Karlova mostu má byt šéf zbrojovky, která produkuje raketomety Tornado, které nyní ostřelují ukrajinská města. "Žijeme v zemi, kde my nevíme, kdo tuto zemi vlastní," dodal Janský.

Související obsah

​"V tuto chvíli se jedná o jednotky lidí, kteří jsou na těch seznamech, a zároveň několik desítek firem, bavíme se o objemu nějakých stovek milionů korun," řekla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

Ministerstvo se už zabývá bankovními účty dvou ruských poslanců, podle Deníku N jde o Igora Ananskicha a Lva Kovpaka, respektive jeho manželku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz