Válka na Ukrajině

Zástupci států NATO jednali v Bruselu. Zelenskyj měl emotivní projev

Ve čtvrtek jednali lídři NATO o dalších krocích v otázce ruské agrese vůči Ukrajině. Zúčastnil se americký prezident Joe Biden i britský premiér Boris Johnson. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k jednajícím promluvil v emotivním projevu.

Hlavním tématem summitu byla válka na Ukrajině. "V rámci summitu budou zástupci NATO plánovat způsob, jakým zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina a zároveň mít pod kontrolou bezpečnostní a ekonomický dopad na Evropu a zbytek světa," psala agentura AP  ve čtvrtek ráno.

Jednalo se o zvýšení počtu vojáků NATO v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to označil jako první krok. Polsko a další země východní Evropy jednali o uprchlické krizi, která je v posledních týdnech postihla. Pro východoevropské země je hlavní téma strach z ruské agrese.

Související obsah

​Na summit dorazil kromě Bidena i britský premiér Boris Johnson. V centru Bruselu byla kvůli summitu zřízena bezpečnostní zóna, do které jsou vpuštěni pouze osoby se speciálním povolením.

"Posilujeme kybernetickou bezpečnost. Ukrajině pošleme drony, protitankové rakety a finanční pomoc. Máme zodpovědnost za to, aby konflikt dále neeskaloval," řekl po jednání generální tajemník Jens Soltenberg. "Vzkazujeme Číně, ať se přidá ke zbytku světa. Rusko nesmí podporovat ani ekonomicky, ani vojensky," odpověděl na otázku, jak bude NATO reagovat, pokud bude Čína podporovat Rusko.

Premiér Fiala promluvil k médiím o výsledcích jednání hned po skončení summitu. "Summit ukázal naprostou shodu severoatlantické aliance, pokud jde o podporu Ukrajiny a kroky proti ruské agresi. Spojenci v rámci NATO budou nadále poskytovat politickou i praktickou podporu Ukrajině v jejím statečném boji," řekl premiér Fiala (ODS) v úvodu své řeči.

"Česká republika má rozsáhlé vojenské kompetence, které poskytne alianci. My se aktivně budeme podílet na posílení východního křídla," upřesnil Fiala kroky, které podnikne v souvislosti s válkou na Ukrajině Česká republika. 

"Pokud bych měl podtrhnout jeden z těch výsledků toho dnešního jednání, tak je to právě výrazné posílení vojenské alianční přítomnosti na východě. Jedná se celkově až o 40 tisíc vojáků. Vzniknou čtyři nová vojenská uskupení na Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Česká republika už je zastoupena v bojových uskupeních, která jsou v Litvě a Lotyšsku a bude velet bojovému uskupení na Slovensku," uvedl Petr Fiala. 

Související obsah

Fiala dále uvedl, že při jednání několikrát zaznělo, že se musí pomáhat Ukrajině všemi prostředky včetně posílání vojenské techniky. "V tuto chvíli prostor pro mírovou misi není," dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil na summitu v online vstupu. "Mám pocit, že jsme v šedé zóně mezi Západem a Ruskem. Ukrajina se drží statečně, bohužel za cenu tisíců životů. Za cenu zničených měst. Rusko dnes použilo fosforové bomby. Opět umírali lidé," řekl Zelenskyj "Rusko nemyslí na to, že by s Ukrajinou přestalo. Chce jít dál, proti východním členským státům NATO," varoval.

Český premiér Petr Fiala se na summitu v Bruselu setkal s Joe Bidenem. Na svém twitterovém účtu zveřejnil fotku, na které si s americkým prezidentem potřásá rukou. Před začátkem summitu se Fiala setkal i s polským Andrzejem Dudou.

Záznam tiskové konference Petra Fialy před odletem do Bruselu:

V pondělí NATO zveřejnilo přehled vojenských jednotek a techniky které jsou aktuálně na východě Evropy. 

Jednání v Bruselu okomentoval analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Ondřej Mocek:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz