Domácí

Mladé ukrajinské gymnastky trénují s českými. Hrůzy války si ale nesou s sebou

Nejrozšířenějším sportem na Ukrajině je gymnastika, hlavně pak ta moderní, které se věnuje víc než 30 000 dětí. A některé z nich si tak u nás kromě nového domova hledají po útěku z války i nový sportovní klub a pomoc jim nabízejí oddíly z celé republiky.

Od českých holčiček jsou k nerozeznání. Stejně vyčesané vlasy do drdolu a ladné pohyby. Prozrazuje je pouze smutný výraz ve tváři a nepřítomný pohled. Myšlenkami jsou pořád doma na Ukrajině.

"My jsme trénovali a zrovna jela sanitka. Když ji holčička slyšela houkat, vyděšeně padla na zem a chytla se za uši. V tom jsou skvělé naše holky. Máša tady byla první den, takže si ještě nerozuměly, ale předvedly jí scénku, co se děje, když jede sanitka, takže se uklidnila," prozradila šéftrenérka moderní gymnastiky TJ Bohemians Praha Markéta Lukešová.

Sedmiletá Máša ale pár dní po útěku z války zažila i chvíle štěstí. Do haly TJ Bohemians Praha totiž dorazila její kamarádka, se kterou od malička trénovala na Ukrajině.

"Úplně první přišla sedmiletá Máša a za pár dní se tady na tréninku objevila další malá holčička, a aniž bychom my něco tušili, holky se k sobě rozběhly a objímaly se. Byly nadšené a šťastné, že se takhle náhodou potkaly na tréninku," prozradila šéftrenérka Lukešová.

Související obsah

​Když utíkaly z bombardovaných měst, nebyl čas, aby si s sebou sbalily sportovní náčiní nebo dresy. Na rozdíl od jedenáctileté Káti ale měly štěstí, že se stihly zachránit.

"Je to těžké. Zahynula s tatínkem. A pak jsme se dozvěděli, že její maminka s bráchou, kteří útok přežili, tak je odvezli do nemocnice a pak byla vybombardovaná ta nemocnice," popsala smutný osud dívenky z Ruskem zničeného města Lukešová.

Od podobných informací se trenérky snaží děti uchránit. Na tréninku je staví do popředí, aby mohly ukázat, co umí, a proč jsou nejlepší na světě.

Související obsah

​"Ty starší slečny nám ukazují svoje rozcvičky, svoje tréninky. Pro naše holky je úžasné, jak se zapojují do té pomoci. To si myslím, že je po té stránce neocenitelná zkušenost," řekla Lukešová.

Ukrajinky by se mohly časem zapojit i do soutěží. A pokud by u nás získaly občanství, tak by mohly reprezentovat Českou republiku.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz