Zahraničí

Půjde o dlouhý a náročný boj, řekl Biden o válce na Ukrajině. CELÝ PROJEV

Krátce před odletem do Spojených států Joe Biden přednesl na varšavském Královském hradě očekávaný projev. Podpořil v něm Ukrajince a Evropě slíbil, že Spojené státy jí pomohou zbavit se energetické závislosti na Rusku.

Polská a další zahraniční média mluvila o tom, že projev Joea Bidena bude historický. Připomínala Kennedyho prohlášení "Ich bin ein Berliner" či Reaganovu výzvu Gorbačovovi, aby sundal Berlínskou zeď. Jestli to tak skutečně bylo, ukáže až čas.

Biden ve Varšavě řekl, že stojí pevně na straně Ukrajiny a varoval spojence, že půjde o dlouhý a náročný boj. Před Královský hrad si jej přišly poslechnout tisíce lidí.

"Je to bitva mezi demokracií a autokracií, mezi svobodou a útlakem. Musíme být ale upřímní, že tahle bitva nebude vyhrána za pár dní ani měsíců," prohlásil v projevu Biden. "Každá generace musela demokracii bránit. Takový je svět, který není dokonalý, jak všichni víme. Kde chutě a ambice pár jedinců chtějí vládnout životům a svobodě mnohých," sdělil.

Související obsah

Při projevu také zavzpomínal na sovětskou agresi v minulém století. "Maďarsko 1956, Polsko 1956 a pak znovu 1981, Československo 1968, sovětské tanky potlačily demokratické vzpoury. Ale odpor pokračoval, dokud konečně Berlínská zeď a všechny sovětské zdi v roce 1989 nespadly," sdělil.

Biden mluvil i o situaci před válkou. "Vím, že jste nám mnozí z vás nevěřili, když jsme říkali, že oni tu hranici překročí, oni zaútočí. Putin sliboval, že to neudělá. Opakovaně tvrdil, že Ukrajinu nenapadne. Opakovaně tvrdil, že tam ruští vojáci byli jen na cvičení," připomněl.

Související obsah

Ruská ekonomika bude podle Bidena v následujících letech zmenšená na půlku. "Kdysi bývala 11. nejsilnější na světě. Brzy nebude ani v top 20," předpověděl.

Biden v pátek odpoledne navštívil asistenční centrum pro uprchlíky na varšavském fotbalovém stadionu. "Jedna malá holčička, mluvila trochu anglicky, se mě ptala: Pane prezidente, bude můj bratr a tatínek v pořádku? Uvidím je ještě někdy?" popsal svůj zážitek z návštěvy během projevu.

"Nemějte strach! Diktátor, který chce znovu vybudovat impérium, nikdy nevymaže lásku lidí ke svobodě. Brutalita nikdy nezničí jejich vůli být svobodní. Ukrajina nikdy nebude pro Rusko vítězstvím, protože svobodní lidé odmítají žít ve světě beznaděje a temnoty," prohlásil také Biden.

Na celý projev amerického prezidenta Bidena se podívejte zde: 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz