Krimi

Hrad si stále vydržuje odsouzeného šéfa Lánské obory. Skandální, ozývá se kritika

Miloš Balák je stále ředitelem Lesní správy Lány. A to i čtyři dny po pravomocném rozsudku, který vysoce postaveného státního úředníka poslal za ovlivňování veřejné zakázky na tři roky do vězení, a navíc mu zakázal vykonávat činnost. Pokud Balák svou funkci neopustí, mohlo by se jednat podle advokátů o maření výkonu úředního rozhodnutí.

Kdejaký úředník či policista přijde o práci už při pouhém podezření na trestnou činnost. Miloš Balák je od minulého týdne pravomocně odsouzen a v ředitelské funkci stále je. "To je skandální postup Pražského hradu. Okamžitě po rozsudku měl být tento manažer vyhozen ze své funkce," má jasno europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Balák podle soudu zařídil, aby státní zakázku za téměř čtvrt miliardy v Lánské oboře získala předem vybraná firma. Má jít na tři roky do vězení, zaplatit 1,8 milionu a čtyři roky nesmí vykonávat činnost. "Měl by skončit okamžitě, protože hrozí nebezpečí maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," řekl advokát Jaroslav Ortman.

Související obsah

Lesní správě Lány šéfuje Miloš Balák osm let. Do funkce ho bez výběrového řízení dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář. Od začátku kauzy se svého podřízeného zastává. Po pravomocném rozsudku ale zatím mlčí. "To, že se k tomu zatím nevyjádřil Hrad, je na jedné straně skandální, ale na druhé straně to není překvapení, bohužel," sdělil politolog Jiří Pehe.

Jestli třeba nehodlá opustit funkci sám od sebe, se reportér TV Nova v pondělí od Miloše Baláka nedozvěděl. "Omlouvám se, ale jsem na dovolené. Přeji krásný den," uvedl Balák.

S Balákovou funkcí se pojí řada výhod. Mimo jiné třeba služební auto nebo dům v majetku státu, ve kterém v Lánech bydlí. I když Balák skončí soudním nařízením ve funkci, nemusí odcházet s prázdnou. Na cestu by prý mohl dostat odstupné. "To už není soudní věc, to už je věc jeho nadřízených. Takže je to možné," informoval advokát Jan Černý.

Balák se ještě může dovolat k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. Hrad se prý k rozsudku vyjádří v příštích dnech.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz