Zahraničí

Rusko bude od pátku prodávat plyn pouze za rubly. Jinak utne dodávky

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal usnesení, na základě kterého od 1. dubna platby za zemní plyn budou probíhat pouze v rublech. Pokud na to státy nepřistoupí, tak jim Ruská federace smlouvu zruší a nebude zajišťovat dodávky, upozornil Putin.

Rozhodnutím přijímat platby za dodávky zemního plynu pouze v rublech Rusko vyhrožovalo už od minulého týdne. Ve čtvrtek Vladimir Putin oznámil, že podepsal dekret, kterým ustanovil toto nové pravidlo, a to navzdory neochotě evropských států mu vyhovět.

"Stávající smlouvy o dodávkách plynu budou zastaveny, pokud kupující ze znepřátelených zemí nebudou dodržovat nové platební podmínky," citovala prezidenta ruská agentura Interfax. Pokud naopak kupující budou platit v rublech, tak Rusko podle něj dodrží smluvený objem i cenu.

Související obsah

​Aby státy mohly nakupovat ruský plyn, musí si otevřít rublové účty v ruských bankách. "Právě z těchto účtů budou od zítřka provádět platby za dodaný plyn," řekl Putin. "Pokud nebudou provedeny, budeme to považovat za nesplnění závazků se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Nikdo nám nic nedává zadarmo a ani my nebudeme nikomu dělat charitu," dodal.

Nová pravidla tak začnou platit i přesto, že Evropská komise i skupina G7 uvedly, že požadavek platit za plyn v rublech považují za porušení smluv a nehodlají to dodržovat. Francouzský ministr Bruno Le Maire v rozhovoru pro rádio Europe 1 řekl, že Francie a Německo se připravují na scénář zastavení dodávek ruského plynu, což by v Evropě výrazně prohloubilo energetickou krizi.

Americký prezident Joe Biden slíbil, že USA budou Evropě dodávat zkapalněný plyn:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz