Domácí

Začíná sezona hradů a zámků. Pro návštěvníky jsou nachystány novinky

Letošní sezóna hradů a zámků začala po dlouhé době v obvyklém termínu, tedy 1. dubna. V předchozích dvou letech otevření bránila epidemie a opatření proti ní. Ani památkám se ale nevyhnulo zdražování. Vstupné bude i o 15 procent vyšší.

Po posledních drobných úpravách můžou od soboty zámek Velké Březno na Ústecku navštívit první zájemci. Dva roky tam bylo častěji zavřeno než otevřeno a skoro nikdo tam nepřišel. "Věnovali jsme čas hlavně parku. Stavěli jsme a renovovali," uvedl kastelán ve Velkém Březnu Miloš Musil.

Nyní už ale otevření nic nebrání. Poprvé po dvou letech navíc mohou lidé přijít bez roušek nebo respirátorů. Zámku se podařilo získat několik zajímavých exponátů po původním majiteli. "Máme třeba uniformu hraběte Chotka z první světové války včetně vyznamenání," pochlubil se Musil.

Související obsah

Zámek má ve své sbírce také jednu ze čtyř nejstarších fotografií na světě, je nesmírně cenná. Návštěvníci ji ale neuvidí, protože je schovaná v trezoru a vystavuje se jen při velmi výjimečných událostech. Na 183 let staré fotce je vidět původní majitel zámku s rodinou.

Na oblíbeném hradě Bouzov na Olomoucku měli všechno připravené už před měsícem. Proto sezónu zahájili o pár týdnů dříve. "Máme dokumentaci k původní černé kuchyni na hradě, takže jsme ji podle plánů nechali vytvořit ve virtuální realitě," sdělila kastelánka Bouzova Zuzana Šulcová.

Související obsah

Státní zámek Hrádek u Nechanic na Pardubicku využil covidovou pauzu k opravě věže, kterou dosud návštěvníci neměli možnost vidět. "Návštěvníci nyní uvidí tři zcela nové pokoje. Zpřístupníme také věž Kardinálku," řekl kastelán Hrádku u Nechanic Martin Rejman.

Státní hrady a zámky ovšem zvyšují vstupné, v průměru o 10 až 30 korun. Potřebují dohnat ztráty z minulých let a dorovnat zdražení energií. Nejlevnější zůstávají zříceniny, například Žebrák u Berouna, který si projdete za stovku.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz