Zajímavosti

Pink Floyd po 28 letech vydali novou písničku. Zpívá ji postřelený Ukrajinec

Pink Floyd po 28 letech vydali novou písničku. Zpívá ji postřelený Ukrajinec
Pink Floyd v roce 2005 Zdroj: Profimedia

Britská skupina Pink Floyd vydala poprvé od roku 1994 novou písničku. Skladba s názvem "Hey, Hey, Rise up!" (Hej, hej, povstaň!) má podpořit Ukrajinu, která čelí od konce února ruské invazi. Zpívá ji ukrajinský zpěvák Andrij Chlyvňuk, který po postřelení leží v nemocnici.

Legendární skupina Pink Floyd má po 28 letech novou skladbu. David Gilmour a Nick Mason v písničce "Hey, Hey, Rise up!" použili hlas ukrajinského zpěváka Andrije Chlyvňuka z kapely Boombox. V klipu vystupují i baskytarista Guy Pratt a klávesista Nitin Sawhney.

Chlyvňuk před nedávnem odletěl z turné po Spojených státech zpátky na Ukrajinu, aby se zapojil do odporu proti ruským vojskům. Zranil ho projektil z minometu a se zraněním se léčí v kyjevské nemocnici. Gilmour a Mason se s ním na spolupráci domluvili telefonicky, píše CNN.

"Pustil jsem mu kousek songu přes mobil a on mi dal své požehnání. Oba doufáme, že v budoucnu spolu něco uděláme osobně," uvedl Gilmour v tiskové zprávě.

Související obsah

​Na přebalu singlu je slunečnice, jeden z ukrajinských symbolů. "Rozzuřilo nás a frustrovalo, když jsme se stali svědky odporné invaze do nezávislé a mírumilovné země a vraždění obyvatel jednou z největších světových mocností," doplnil Gilmour. Veškeré výtěžky hodlá Pink Floyd poslat na humanitární pomoc válkou zmítané zemi.

Frontmanem skupiny Pink Floyd byl dlouhá léta Roger Waters, v polovině 80. let se ale rozhádal s Gilmourem i ostatními a kapelu opustil. Záhy se s nimi soudil o její název i nevydané nahrávky, sport v roce 1987 skončil dohodou. V roce 2013 přiznal, že svého tehdejšího chování lituje.

Spoluzakladatel Syd Barret zemřel v roce 2006. K dalším bývalým členům patří Bob Klose a Richard Wright, který zemřel v roce 2008.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz