Zahraničí

Vstřícný krok pro Terezu H. V Pákistánu kývli na podmínky jejího návratu do ČR

Vstřícný krok pro Terezu H. V Pákistánu kývli na podmínky jejího návratu do ČR
Tereza H. v Pákistánu | Zdroj: Profimedia

Pobyt Terezy H., která byla minulý rok v listopadu zproštěna obžaloby z pašování drog, v Pákistánu by se mohl chýlit ke konci. Alespoň to naznačuje zjištění deníku Blesk. Ministerstvo zahraničních věcí se k tomu ale odmítlo jakkoliv vyjádřit. Nepotvrdil to ani europoslanec Tomáš Zdechovský, který ale sdělil, že se podařilo v Pákistánu domluvit, aby se Tereza po rozhodnutí soudu mohla okamžitě vrátit do Česka.

Když loni v listopadu soud v Láhauru zprostil Terezu H. obžaloby z pašování drog, mladá žena zřejmě nečekala, že ještě po pěti měsících bude stále v Pákistánu. V pátek ale deník Blesk s odvoláním na svůj zdroj informoval, že se Češka zřejmě brzy vrátí domů.

Nejvyšší soud v Islamabádu prý povolil, aby Tereza konečně odjela z Pákistánu. "Celníci ji už v zemi nemohou dál zadržovat, podali si stížnost, ta byla ale zamítnuta," uvedl anonymní zdroj. Redakci TN.cz se nicméně tuto informaci nepodařilo ověřit.

Související obsah

​Ministerstvo zahraničních věcí se odmítlo vyjádřit. "Na přání rodiny to nebudeme nijak komentovat, dokud celá věc nebude vyřešená," sdělila tisková mluvčí resortu Lenka Do.

Zprávu nepotvrdil ani europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v případu od začátku angažuje. "Rozhodnutí soudu může po domluvě s rodinou komunikovat pouze ministerstvo zahraničních věcí, takže i kdybych tu informaci měl, nemohu ji ani potvrdit, ani vyvrátit," řekl. 

"Je ale domluvené, že jakmile soud udělá konečné rozhodnutí, bude Tereza moci ihned odjet do České republiky. To je poslední stanovisko pákistánského ministerstva zahraničí, které se podařilo domluvit minulý týden," doplnil Zdechovský.

Tereza H. byla na letišti v Láhauru zadržena na začátku roku 2018. V jejím kufru tehdy nalezli devět kilogramů heroinu, za což stanula před soudem, který ji v březnu roku 2019 poslal na osm let a osm měsíců do vězení. Zvrat přišel v listopadu loňského roku, kdy odvolací soud Terezu osvobodil a zprostil obžaloby.

Doposud se ale Tereza nevrátila. Nejprve nemohla odjet údajně kvůli bezpečnosti, poté nedostala vízum.

Vězení přitom opustila už na konci listopadu. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz