Domácí

Petr Fiala obhájil post předsedy ODS. Stanjura byl zvolen prvním místopředsedou

Občanská demokratická strana (ODS) si v sobotu volí vedení strany. Stávající předseda Petr Fiala svůj post obhájil, neměl žádného protikandidáta. Získal 510 z 510 platných hlasů, 24 hlasů bylo neplatných. O post 1. místopředsedy strany se ucházel Zbyněk Stanjura, svůj post také obhájil. V sobotu na kongres nedorazil, je totiž v izolaci.

Premiér Petr Fiala bude na další dva roky předsedou ODS, svůj mandát obhájil už počtvrté. Na kongresu získal 510 z 510 platných hlasů, 24 hlasů bylo neplatných. Neměl žádného protikandidáta.

"Předstupuji před vás s žádostí o vaši důvěru už celkem po páté. A to není málo v životě jedné tradiční demokratické strany. Když jsem zde stál před 8 lety poprvé, byla ODS na pomezí života a smrti. Dnes je opět v čele vlády a tvoří hlavní sílu v obou komorách parlamentu," řekl před zahájením volby Petr Fiala.

Členové ODS kromě předsedy a 1. místopředsedy vybírali také nové místopředsedy, výkonnou radu, kontrolní a revizní komisi a rozhodčí komisi. Protikandidáta neměl ani ministr financí Zbyněk Stanjura, který obhájil post 1. místopředsedy strany. Dostal 477 z 524 platných hlasů.

Stanjura v sobotu na kongres nedorazil, má totiž covid a je v izolaci. "Člověk míní a covid mění," řekl ve videozdravici. "Udělejme vše, abychom vládli aspoň 8 let. Demokracie, podpora svobody, podpora podnikání, svoboda slova a myšlení. To jsou hodnoty, na kterých bude ODS stát," přislíbil Stanjura v proslovu.

Související obsah

​Za místopředsedy si občanští demokraté zvolili ministra kultury Martina Baxu, ministra dopravy Martina Kupku, europoslance Alexandra Vondru a viceprezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka. 

Do výkonné rady zvolili Martina Červíčka, Pavla Drobila, Karla Haase, Pavla Karpíška, Petra Klára, Martina Kubu, Jana Mračka, Dana Ramzera, Jana Skopečka, Zdeňka Stejskala, Michala Šidáka, Libora Šťástku, Alexandru Udženiju a Michala Záchu.

Proslovy hostů

Před hlasováním o vedení vystoupili na kongresu předsedové vládních koaličních stran. Jako host se kongresu zúčastnil také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

​"Jsem si jistý, že vystoupení zahraničního velvyslance na kongresu strany není běžnou věcí. Žijeme v nestandardní době, proto i my musíme dělat nestandardní kroky. Vaše pozvání vnímám jako gesto podpory a solidarity s Ukrajinou, která bojuje nejen za sebe. Ukrajinci prolévají krev za naše zásady a hodnoty, za mír na východ od ukrajinských hranic," řekl v sobotu v úvodu kongresu velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Ve svém proslovu dále poděkoval České republice za veškerou pomoc, kterou Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům poskytuje.

Hostem kongresu byla také šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Lídrem v pomoci Ukrajině, a nejen v oblasti politické, ale zejména vojenské a humanitární, jsme i díky tomu, že neděláme politiku marketingových gest, ale politiku hodnot a principů. A protože to není vždy všemi vítáno či přijímáno s pochopením, tak za to chci i vám poděkovat," pronesla Pekarová Adamová. Vyzvala také k tomu, aby Česko co nejdříve přestalo odebírat ruský plyn a ropu.

Související obsah

​​Jako další vystoupili s proslovy také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Během jejich vystoupení zaznělo, že Česko má dobrého premiéra, se kterým se ve vládě dobře pracuje.

Na kongresu promluvil také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). "Přes různé odlišnosti spolupracujeme na řešeních, abychom pomáhali občanům a dělali dobrou politiku. Je čas na společnou práci, na kterou se těšíme," řekl Bartoš.

Podívejte se na celý proslov premiéra Petra Fialy:

Petr Fiala byl také hostem ve vysílání Televizních novin:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz