Zahraničí

Na Ukrajinu přijel z Česka. Hudební nástroje vyměnil za humanitární pomoc

Na Ukrajinu se musely vrátit desítky tisíc mužů, kteří žili a pracovali v zahraničí. Buď už narukovali do armády, anebo čekají na další vlny mobilizace, které byly zatím dvě. Pokud se ale situace zhorší, následovat budou další dvě. Povolávací rozkaz může dostat i mnoho Ukrajinců, kteří žili v Česku. S jedním z nich natáčel přímo v Kyjevě reportér TV Nova Jiří Jabůrek.

Olegovi je 33, živí se jako muzikant, na vojně nikdy nebyl, dosud pomáhal v humanitárních organizacích a se stavěním kontrolních bodů. Z Prahy se s přítelkyní vrátil zpátky na Ukrajinu ještě před válkou, aby navštívil rodiče.

Oleg je na seznamu až v poslední vlně mobilizace. Válku si ale už prožil hodně zblízka. Bydlí na severu Kyjeva, kam ještě před 10 dny dopadaly ruské rakety, a nikdo si nemohl být jistý, jestli nebude zasažený právě dům, ve kterém bydlí. "Nejhorší je poslouchat ty grady, jak to sviští," popsal.

Související obsah

V Česku se živil jako bubeník a rozhodně ne špatně. Vystupoval třeba se Stingem, Georgem Michalem, Enniem Moriconem, hrál v Českém národním symfonickém orchestru a natáčel i s Bryanem Mayem.

Kromě hudby je jeho druhou vášní fotbal. Ostatně až do 18 let kombinoval oboje a hrával za Dynamo Kyjev, nakonec zvítězila hudba. Fotbal ale zůstává jeho velkým koníčkem a pravidelně v Česku hraje za Amforu, tedy za tým osobností. TV Nova tak Olegovi připravila malé překvapení v podobě pozdravů od jeho spoluhráčů, mezi kterými je například bývalý fotbalista Antonín Panenka.

Dokud bude válka, může zapomenout jak na hudební kariéru, tak na fotbal a stejně tak i na předchozí život v Česku.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz