Domácí

V českých lékárnách chybí léky. Nejsou ani ty, které se hůře nahrazují

Lékárny v Česku řeší neustálé výpadky dodávek některých důležitých léků na předpis. Aktuálně chybí ve skladech třeba dětské antibiotické sirupy, látky proti srážlivosti krve nebo léky pro psychiatrické pacienty. Problém je hlavně v tom, že za některé z nich nemají lékárny adekvátní náhradu, což může pacientům značně zkomplikovat léčbu.

Neustálé výpadky některých léků provází lékárny po celém Česku, nyní je prý situace ještě horší než kdy dřív. "S nedostatkem léků se potýkáme neustále, teď se ta situace zhoršuje, protože je stále více léků, který prostě nejsou k sehnání, nedají se objednat," uvedla lékárnice Michaela Pechová.

"V současné době jsou ve výpadku například léky s obsahem diklofenaku proti bolesti, některé nízkomolekulární hepariny a několik dětských sirupů," řekl viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Související obsah

Výpadky některých léků na předpis způsobují potíže například pediatrům. Některé antibiotické sirupy pro děti je totiž velmi složité nahradit.

"Maminka ráno měla napsaný sirup na močovou infekci, oběhala několik lékáren a teď se nám aktuálně dovolala, že potřebuje napsat jiný sirup, tedy ta léčba vlastně od rána neprobíhala až do odpoledních hodin," řekla pediatrička Hana Cabrnochová.

V lékárnách ale aktuálně chybí i špatně nahraditelné léky pro psychiatrické pacienty. "Největším problémem je, že najednou léky u nás zmizí a my se to dozvíme až od klientů, že to nedostanou v lékárně. My nejsme informováni dopředu a zvlášť v našem oboru v oblasti psychiatrie je podávání léků a vysvětlení velmi důležité," zdůraznil psychiatr Zdeněk Bašný.

Související obsah

Většinou za to prý mohou problémy ve výrobě. "Buď tam dochází k nějakému převodu místa výroby nebo eventuálně tam jsou nějaké výrobní problémy anebo, v tom krajním případě, držitel třeba ukončí výrobu té léčivé látky, a to je případ, který je nejhůře řešitelný," informovala ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

"My samozřejmě monitorujeme, jak který lék vypadává a se Státním ústavem pro kontrolu léčiv se domlouváme, jak ten systém ještě lépe vypilovat. Je to dlouhodobý problém. On to není problém jen České republiky, je to vždy v celé Evropě," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Jedním z důvodů, proč některé léky v Česku chybí, je prý i to, že výrobci dávají v dodávkách často přednost zemím, ve kterých za ně dostanou víc peněz.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz