Zahraničí

Tereza H. slaví. Soud se jí zastal, konečně může letět domů

Tereza H. slaví. Soud se jí zastal, konečně může letět domů
Zdroj: TV Nova

Tereza H. se dočkala. Pětadvacetiletá rodačka z Uherského Hradiště má po více než čtyřech letech konečně volnou cestu domů. Nejvyšší soud v Islámábádu podle Blesku v pondělí vydal písemný příkaz, který Češce umožňuje opustit Pákistán a vrátit se i s otcem do vlasti.

Nejvyšší soud v pákistánském Islámábádu minulý týden v pátek rozhodl, že celníci Terezu H. už nadále nemohou zadržovat v zemi. Terezu H. osvobodil v celém rozsahu, musela si však počkat na písemné zhotovení rozsudku. Toho se podle Blesku dočkala v pondělí, už jí tak vůbec nic nebrání nasednout do letadla.

Tereza byla celníky zadržena na letišti v Láhauru v lednu 2018, domů se tak dostane po více než čtyřech letech. "Skvělá zpráva pro Terezu. Nejvyšší soud v Islámábádu vydal písemný příkaz. Tereza brzy opustí Pákistán. Soudce Amir Farúq vydal čtyřstránkový písemný verdikt. Tereza odnese tento písemný příkaz na letiště, odkud jí bude umožněno snadno odletět,“ uvedl zdroj Blesku a poskytl portálu k nahlédnutí dokument, který soudce vydal.

Související obsah

​"Právní zástupce navrhovatelky mimo jiné tvrdil, že ve světle rozsudku Nejvyššího soudu byla navrhovatelka zproštěna viny a není proti ní vedeno žádné řízení. Bylo předloženo, že je cizí státní příslušnosti a musí se vrátit do své země, že odmítnutí vydat povolení k odjezdu odpůrcem je bez jakéhokoli zdůvodnění nebo podkladu,“ mělo stát ve výše zmíněném příkazu s tím, že ačkoliv byla Tereza zproštěna obžaloby, celníci se nevzdali a napadli rozhodnutí soudu.

Aktuálně tedy probíhá trestní odvolání, které podalo státní zastupitelství. Ani argument prokurátora, že Tereza by se při případném zvratu v kauze nemusela do Pákistánu vrátit, nestačil k tomu, aby soud Tereze zabránil vycestovat ze země. "Neexistuje žádný zákon, podle kterého by osoba měla zůstat v zemi," uvedl Farúq v příkazu.

Ministerstvo zahraničních věcí se k případu dlouhodobě odmítá vyjádřit. "Na přání rodiny to nebudeme nijak komentovat," sdělila tisková mluvčí resortu Lenka Do. Zprávu nepotvrdil ani europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v případu od začátku angažuje. 

Tereza H. byla na letišti v Láhauru zadržena na začátku roku 2018. V jejím kufru tehdy nalezli devět kilogramů heroinu, za což stanula před soudem, který ji v březnu roku 2019 poslal na osm let a osm měsíců do vězení. Zvrat přišel v listopadu loňského roku, kdy odvolací soud Terezu osvobodil a zprostil obžaloby.

Tereza H. je na svobodě. Zatím se ale skrývá na tajném místě (11/2021):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz