Domácí

Vláda schválila strategii ke zvládnutí uprchlíků. Pracuje se třemi scénáři

V Česku je zhruba 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, ale jejich příliv se zastavuje. Vláda ve středu schválila strategii pro zvládnutí uprchlické vlny a pracuje v ní se třemi možnými scénáři, a to včetně toho nejčernějšího, kdy by do Česka přišlo více než 600 tisíc Ukrajinců. Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhadla na 54 miliard korun. Národním koordinátorem bude dočasně vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Necelé dva měsíce od vypuknutí uprchlické krize má vláda v ruce dlouhodobý plán, jak Ukrajince v Česku ubytovat, začlenit do zaměstnání a do škol. Odvíjí se od toho, kolik uprchlíků bude do Česka proudit.

Zatím se vláda drží prvního scénáře. "To znamená rychle stabilizovat situaci a budeme doufat, že nedojde k té postupné eskalaci, kdy by měly přibýt další statisíce lidí v Česku. Zatím tomu vývoj nenapovídá. Máme dokonce větší počet lidí, kteří vlaky opouštějí Česko, než kolik jich přijíždí," sdělil Rakušan.

Scénáře jsou tři:

  • 250 - 300 tisíc migrantů = rychlá stabilizace
  • 500 - 600 tisíc migrantů = postupná eskalace
  • přes 600 tisíc migrantů = nutné celoevropské krizové řízení

Vláda stanovila 13 klíčových kategorií, jako například školství nebo sociální otázky. "V případě zdravotního pojištění, pokud bude 30 procent dospělých lidí pracovat, tak už to přestane být prodělečné pro systém zdravotního pojištění," vysvětlil Rakušan.

Související obsah

​V oblasti bydlení chce vláda větší zapojení obcí a krajů, nabídne jim například dotace, aby mohly upravit své prostory pro ubytování uprchlíků. Podle opozice ale není kabinet dostatečně konkrétní. "Není tam žádná časová osa, to znamená, nevíme, co kdy bude. Neobsahuje to ani jeden termín," kritizovala poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Vláda chce plán ještě upravovat, například po diskuzi v parlamentu nebo jednání s Asociací krajů ČR. Řešit ho chce i s nevládními organizacemi. "Navrhujeme, aby vláda garantovala placení nájmu, a přivedla tak na trh až 50 tisíc bytů, které jsou teď podle statistik volné, ale nejsou využívané," sdělil Jan Černý z neziskové organizace Člověk v tísni.

Zvládnutí uprchlické krize má státní pokladnu vyjít na 54 miliard korun. Kabinet ale už teď připouští, že tato částka se může ještě mírně navýšit, neměla by však přesáhnout 60 miliard korun. Většinu nákladů navíc podle kabinetu zaplatí Evropská unie.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz