Zajímavosti

Záhadný objev v Notre Damu. Pod katedrálou ležel sarkofág ze 14. století

Záhadný objev v Notre Damu. Pod katedrálou ležel sarkofág ze 14. století
Archeologové v katedrále Notre Dame Zdroj: Profimedia

Archeologové našli při opravách pařížské katedrály Notre Dame olověný sarkofág. Ten ležel pod katedrálou pravděpodobně od 14. století. Vědci ho v nejbližších dnech otevřou a prozkoumají jeho obsah.

Část katedrály Notre Dame, která se nachází ve francouzském hlavním městě Paříži, byla v roce 2019 zničena mohutným požárem. Rekonstrukce trvají dodnes. Při jejich provádění se však našel záhadný sarkofág.

Vědci odhadují, že zachovalá olověná rakev byla pod katedrálou již od 14. století. Ležela 20 metrů pod zemí mezi cihlovými trubkami topného systému z 19. století, uvedl deník Daily Mail.

Související obsah

​Otevření sarkofágu, který měří téměř dva metry, se teprve chystá, ale vědcům se už pomocí endoskopické kamery povedlo nakouknout dovnitř. Tímto způsobem odhalili část kostry, polštář z listí a přesně neidentifikovaný druh látky, napsala France 24.

Po otevření budou vědci zkoumat, jakého pohlaví pohřbený člověk byl, v jakém byl zdravotním stavu před umístěním do olověné rakve a jaké měl společenské postavení. Kromě samotného sarkofágu objevili archeologové pod Notre Damem sochy, hrobky a části původních stěn ze 13. století.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz