Domácí

Konec šidítek! Europoslanci chtějí protlačit právo na opravu a delší záruku

Evropský parlament se chystá schválit rezoluci, která by měla občanům zajistit právo na opravu. V praxi to znamená, že by mělo být jednodušší nechat si opravit výrobek po skončení jeho záruční lhůty. Tu by navíc chtěli europoslanci ještě prodloužit.

Rozbité zboží raději opravit, než vyhodit a pořídit si nové. K tomu by prý měla motivovat obyvatele EU nová rezoluce, kterou chce schválit Evropský parlament. "V dnešní době se občan, který si koupí nějaký výrobek a ten se pokazí, jen velmi obtížně domáhá toho, aby měl možnost nechat si ten výrobek opravit," shrnul europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Parlament chce, aby musel výrobce povinně poskytovat informace o tom, jak své zboží opravit. Europoslanci by rádi také prodloužili záruční lhůtu. O kolik, to zatím přesně nevědí.

"Když máte třeba mobilní telefon, tak byste nemusel do autorizovaného servisu značky, která vyrábí ten telefon, ale mohl byste si ho nechat opravit od nezávislého opraváře," uvedl europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).

Související obsah

​"V některých případech se bavíme i o takzvaných šidítkách, které jsou do těch výrobků dávány tak, aby došlo k situaci, že nám nezbude jako spotřebiteli nic jiného, než koupit nový výrobek," míní europoslankyně Dita Charanzová (za ANO).

Právě delší životnost výrobků a existence zařízení, která ji zkracují, je už několik let předmětem diskusí. Podle ekonomů by právo na opravu mohlo pomoci lidem ušetřit pěkných pár stovek až tisíců korun. "Je to výhodné pro zákazníky, protože ti to budou mít jednodušší, ale zase je možné, že to promítnou výrobci do svých cen," vyložil ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud právo na opravu podle předpokladů projde europarlamentem, bude mu muset dát reálné obrysy Evropská komise. Ta na legislativě už začala pracovat.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz