Zahraničí

Ukrajina děkuje za pomoc. Češi patří mezi nejštědřejší dárce

Ukrajina děkuje za pomoc. Češi patří mezi nejštědřejší dárce
Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Profimedia / Tisková služba prezidenta Ukrajiny

Ukrajinské centrum, které má na starosti koordinaci humanitární pomoci v zemi, zveřejnilo, které státy poslaly největší částky. A Češi se nemají za co stydět. Z celkové sumy v přepočtu téměř 21 miliard korun poslali Češi 11 %. To je řadí na třetí místo.

Česká republika patří mezi tři země, které poslaly Ukrajině největší finanční pomoc. Informaci zveřejnila ukrajinská prezidentská kancelář.

Podle zveřejněné statistiky zaslala Česká republika 11 % z celkové sumy, která zatím na Ukrajinu v rámci humanitární pomoci přišla. Češi přispěli přes dvě a čtvrt miliardy.

Související obsah

Žebříček vypracovalo Koordinační centrum pro humanitární a sociální záležitosti zřízené ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v čele s vedoucím kanceláře prezidenta Andrijem Jermakem.

Skoro polovinu prostředků zaslalo Spojené království (47 %) a téměř 18 % pak Nizozemsko. Za Českou republikou jsou ve statistice USA s osmi procenty. Celkem dorazila na Ukrajinu suma ve výši 924 milionů dolarů (téměř 21 miliard korun).

Vedoucí kanceláře Jermak zdůrazňuje, že Ukrajina je za pomoc velice vděčná a děkuje všem zemím, které přispěly, i konkrétním osobnostem. Z Velké Británie přišlo celkem 310 milionů liber (přes 9 miliard korun).

Související obsah

Mezi celebritami posílajícími dary jsou například slavná hollywoodská herečka Mila Kunis, která se narodila na Ukrajině, a její manžel Ashton Kutcher. Ti společně poslali celkem 35 milionů dolarů (téměř 800 milionů korun). Podle Julie Sokolovské dorazilo na Ukrajinu za 50 dní války 270 tisíc tun hmotné humanitární pomoci.

Za množství peněz, které čeští občané na Ukrajinu poslali, děkují i čeští politici, například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Reportér Jiří Jabůrek natáčel v Kyjevě a mluvil o humanitární pomoci:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz