Zajímavosti

Unikátní desetikoruny unikly do oběhu, jedna teď jde do dražby. Stojí 200 tisíc

Unikátní desetikoruny unikly do oběhu, jedna teď jde do dražby. Stojí 200 tisíc
Vzácná desetikoruna z roku 1993 Zdroj: Poskytnuto společností Macho a Chlapovič

Tyto mince určitě poznáte. Páteční aukce aukční síně Macho & Chlapovič předvede známé české i československé koruny, pětikoruny, desetikoruny a další za ceny, které by člověk u podobných platidel nečekal. Vzácná desetikoruna možná svou cenou trhne rekord.

Desetikoruna z roku 1993, která se na páteční dražbě v hotelu Mandarin Oriental v Praze objeví, je už nyní na 6 500 eurech, v přepočtu a s 20procentní aukční přirážkou to dělá asi 190 tisíc korun. Celkem jich bylo vyraženo asi jen 1 000 kusů, nedopatřením se dostaly do oběhu. Kromě nízkého počtu kusů k vysoké ceně přispívá také zachovalost, mince je téměř bez nedostatků. Čím se odlišují od běžných desetikorun, najdete na obrázku níže.

Mnozí poznají také již zrušený desetihaléř z roku 1998, který má vyvolávací cenu 200 eur, tedy asi 4 900 korun. Jedná se ale o autorský odražek.

Takto poznáte vzácnou desetikorunu z roku 1993:

Takto poznáte vzácnou desetikorunu Zdroj: Poskytnuto společností Macho a Chlapovič

​​U československých mincí, které se v aukci objeví, se často jedná o zkušební ražby. Ty se obyčejně na veřejnost nedostaly, někdy jich ale nedopatřením několik uniklo. "Byl to například pětadvacetník z roku 1932, některé pětikoruny, třeba ta z roku 1937, mohly to být některé koruny z 20. let," vyjmenoval numismatik Jan Jelínek ze společnosti Macho & Chlapovič.

Zkušební ražby se od oběhových mincí liší v maličkostech. "Například ve ztvárnění českého lva, provedení ocasu či tlap. Každá mince se posílá na připomínkování na příslušné oddělení, kde se k tomu vyjadřují a nechávají následně opravit. Některé mají zvětšené či zmenšené mincovní značky či značky autora. Mají odlišnosti ve znacích, ve vroubkování, mince mohou být o něco menší či větší. Rozdíly se mohou zdát malé, ale pro odborníky a ty, kteří se o to zajímají, jsou významné," dodal Jelínek.

Jedním z vrcholů aukce je 10dukát Albrechta z Valdštejna vyražený roku 1631 v Jičíně. "Ročník 1631 je jeden z 'běžnějších', nicméně si musíme uvědomit, že Valdštejnovy mince jsou všechny velmi vzácné. Za posledních deset let jich bylo v dražbách asi pět kusů. Toto je ale jedna z nejlépe zachovalých mincí na trhu," řekl Jelínek.

Související obsah

​"Má nejen velmi silný příběh, ale jeho cenu ovlivňuje i skutečnost, že po Valdštejnově zavraždění v roce 1634 přikázal císař Ferdinand II. pod hrozbou zabavení majetku všechny Valdštejnovy mince roztavit a kov zpracovat na ražbu mincí císařských," popsal spoluzakladatel aukční síně Elizej Macho. Vyvolávací cena je pět milionů korun, podle odhadů by se mohla vyšplhat na deset milionů.

Pozornosti neunikne také sada mincí Alexandra Dubčeka ražená v roce 1968. Bylo vyrobeno 25 číslovaných sad, tato ale číslovaná není a nese značku A, která zřejmě odkazuje na autora a jedná se zřejmě o jedinou takovou sadu. Po svém vzniku se prodávala za 2 830 německých marek, podle tehdejšího kurzu to bylo asi 55 tisíc bez daně. Průměrný plat byl tehdy necelých 1 900 korun.

Raritou je 500korunová bankovka z roku 1919 navržená Alfonsem Muchou. Tento bankovní vzor ve skvělém stavu má vyvolávací cenu 40 tisíc eur, tedy asi 980 tisíc. Podle odhadů by se konečná cena mohla dostat až na dva miliony.

Celá reportáž z aukční síně:

Podívejte se na vzácné mince z dražby:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz