Domácí

Ruská Sberbank přijde o licenci. Rozhodla o tom Česká národní banka

Ruská Sberbank přijde o licenci. Rozhodla o tom Česká národní banka
Sberbank | Zdroj: TV Nova

Ruské státní bance Sberbank odebere Česká národní banka licenci. Ta o tom rozhodla po téměř dvou měsících jednání. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Česká národní banka (ČNB) se rozhodla po necelých dvou měsících sebrat licenci ruské bance Sberbank. Rozhodnutí o odebrání licence ale zatím není pravomocné. Sberbank může podat odvolání.

"Sberbank má od ČNB rozhodnutí o odejmutí licence, ale může ještě podat rozklad. Pokud se odvolá, bude o tom ještě rozhodovat bankovní rada. Takže stále je to banka s licencí. Pokud se proti aktuálnímu rozhodnutí neodvolá, licenci ztratí," potvrdil nejmenovaný zdroj Seznam Zpráv.

ČNB ale zatím nic nepotvrdila. "ČNB zásadně nekomentuje správní řízení, které ještě nebylo pravomocně ukončeno. S ohledem na to se nyní ČNB nebude k vašim otázkám jakkoli vyjadřovat," uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Související obsah

Pád banky v Česku způsobilo vypuknutí války na Ukrajině. Ještě první den války, 24. února, začali její klienti vybírat z účtů své peníze. Den poté už ale banka zavřela všechny své pobočky a způsobila tak mnoha lidem i organizacím problémy.

Peníze z ruské banky jsou nyní vypláceny prostřednictvím Komerční banky Garančním systémem finančního trhu. Maximálně ale může být ze zákona každému vyplaceno necelých 2,5 milionu korun. Klienti s větším obnosem si tak budou muset počkat na vypořádání v rámci likvidace.

Banky vyplatily už desítky miliard korun klientům, kteří měli své úspory u ruské Sberbank:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz