Ekonomika

Jurečka vysvětlil, proč nechce chudým Čechům přidat peníze

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka radí Čechům, aby se v době raketově rostoucí inflace uskromnili. Minimální mzda se podle něj nejspíš letos zvyšovat nebude. Jurečka uvedl, že vláda chce řešit hlavně pomoc konkrétním skupinám obyvatel. Plošná opatření by podle něj jen zvyšovala inflaci.

Valorizovat všechny druhy dávek o tolik, o kolik stoupá inflace, je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nemožné, uvedl to v rozhovoru pro web Aktuálně.cz. Dále řekl, že snížit daň z benzínu a nafty nešlo dříve než od června, jelikož není možné dělat podobné změny rychleji. K cenám pohonných hmot dodal, že jejich zdanění u nás je jedno z nejnižších v Evropské unii. 

Navýšení minimální mzdy se podle předsedy KDU-ČSL letos zřejmě nedočkáme. Na nízké mzdy si stěžují i státní zaměstnanci, kterým Fialova vláda v lednu plánovala zmrazit platy. I oni žádají jejich navýšení. Jurečka oznámil, že by se o platech státních zaměstnanců mělo začít jednat v polovině roku. 

Hlavní pomoc by měla přijít konkrétním skupinám. Plošná opatření by podle Jurečky dopomáhala pouze ke zvýšení inflace. "Chceme pomáhat matkám samoživitelkám a osobám se zdravotním handicapem," řekl v rozhovoru. 

Související obsah

Další pomocí by mělo být zvýšení slevy na poplatníka a slevy na děti. Pro rodiče se dále chystá zvýšení rodičovských dávek, ale na jejich výši se vláda zatím neshodla. Jurečka prý chystá i zjednodušení byrokracie při vyplňování žádostí o pomoc od státu. 

Vláda by podle lidí měla nízkopříjmovým skupinám obyvatel a samoživitelkám přidat. Podívejte se na anketu:

Řada přijde i na důchody. Ty se pravděpodobně v říjnu zvednou kvůli inflaci o 700 až 800 korun. Existuje i šance, že se zvýší existenční a životní minimum, protože jeho poslední navýšení aktuálně nepokrývá zvýšení inflace. "Je možné, že toto minimum ještě letos upravíme. Když ale budeme všechny podpory valorizovat o navýšenou inflaci, nebudeme inflaci nijak brzdit," prohlásil ministr. 

ANO chce mimořádnou schůzi Sněmovny

Hnutí ANO se chystá navrhnout plošné opatření, které by lidem mělo pomoci čelit zdražování energií a pohonných hmot. "Máme to spočítáno rámcově. U pohonných hmot se to úplně spočítat nedá, protože je to odvislé také od toho, kolik se jich spotřebuje. Může se to ale pohybovat mezi 20 až 30 miliardami korun, které by zůstaly českým domácnostem a českým lidem," řekla v pátek ve Snídani s Novou bývalá ministryně financí a současná předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová a dodala, že řada evropských zemí k podobnému opatření už přistoupila.

Související obsah

​Vláda se rozhodla jít cestou cílených opatření, ale ani ta nejsou podle Schillerové dostatečná. "Přesto jsme je vždycky podpořili, ať už na půdě Poslanecké sněmovny, nebo veřejně. Dnes už to nestačí, začíná být drcena už i takzvaná střední třída, která táhne ekonomiku" prohlásila Schillerová ve Snídani s Novou.

Svoje návrhy se hnutí ANO chystá představit na mimořádné schůzi. Ta by se měla uskutečnit na začátku května.

Celý rozhovor s exministryní Schillerovou si poslechněte zde:

Jakým způsobem by mohla vláda pomoci samoživitelům a samoživitelkám? Podívejte se na rozhovor s ekonomem Filipem Pertoldem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz