Zahraničí

Sirotci v cizí zemi. Některé děti z Ukrajiny utíkají samy, o rodiče přišly

Z Ukrajiny proudí do Evropy stále další a další uprchlíci. A mnohdy jde jen o samotné děti, jejichž rodiče třeba zahynuli, nebo narukovali a nemohou se o ně starat. Jediný dětský uprchlický tábor je v Polsku ve městě Stalowa Wola.

Tříletá holčička je v uprchlickém centru nejmladší. Je z Kyjevské oblasti a do Polska se dostala společně se svou starší sestrou a bratrem. Nejstaršího bratra má na frontě. Některé z dětí jsou i ze zmasakrované Buči. Pomáhají jim teď psychologové i psychiatři.

V dětském uprchlickém centru mají zhruba 150 dětí. Během největší migrační vlny jich tam bylo více než 500. Postupně se dětem snaží dohledat příbuzné, nebo je rozdělují do polských dětských domovů. "Mám se tu dobře, protože jsou tu hrozně hodní lidé," svěřilo se jedno z ukrajinských dětí.

Související obsah

​"Přišel jsem s bratrem. Jsme z Černihivské oblasti, kde jsme všechny nechali. Je to těžké," řeklo jiné dítě. "Přišel jsem sám. Můj táta nemohl přes hranice, tak jsem mu řekl, ať jde někam, kde nebude v nebezpečí," prozradil další ukrajinský chlapec.

"My tady naskenujeme všechno, co ty děti mají s sebou, ať už je to plná moc, pas nebo zdravotní dokumentace. Všechno si to tady necháme, registrujeme je a pošleme to zároveň na polské ministerstvo, abychom po válce věděli, kam ty děti přesunout," popsal postup v centru pracovník Grzegorz Domański.

Související obsah

​"My jsme jako Evropský parlament zajímali, v jakém stavu ty děti přicházejí z Ukrajiny do Evropy. Byla jsem mile překvapena, jak pěkně je o ně postaráno, že se je snaží i učit," vyjádřila se česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

"Na druhou stranu je plno věcí, které tam chybí. My jsme přivezli nějaké oblečení, hračky. Ale chybí jim sluchátka. Mám seznam věcí, které bych sem chtěla přivést," dodala Charanzová.

Některé zdroje tvrdí, že se z polsko-ukrajinských hranic měly ztrácet děti, protože jsou tam špatně evidovány. Podle dat OSN od začátku ruského útoku na Ukrajinu zahynulo více než 200 ukrajinských dětí. Skutečný počet bude ale daleko vyšší.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz