Domácí

Do Česka přiletělo letadlo s ostatky generála Moravce. Vymyslel atentát na Heydricha

Vojenským speciálem přiletěly do Česka v úterý ostatky generála Františka Moravce. Významný bojovník proti nacismu stál za operací Anthropoid. Jeho urnu uložili na hřbitově v Čáslavi.

V Čáslavi přistál v úterý krátce před desátou hodinou dopoledne vojenský speciál, který po slavnostní ceremonii vyletěl z Andrewsovy vojenské základny jihovýchodně od Washingtonu. Do Česka přepravil ostatky válečného hrdiny Františka Moravce. Ve speciálu přiletěla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a také potomci generála.

Moravec se narodil v roce 1895 v Čáslavi. V kolumbáriu tamního hřbitova v úterý slavnostně uložili jeho urnu. Pietního ceremoniálu se zúčastnili představitelé státu, armády i města.

Související obsah

"Po dlouhých 74 letech se vrací do vlasti jeden z našich nejvýznamnějších vojáků, legionářů, odbojářů a zpravodajských důstojníků," řekla na ceremoniálu Černochová. "Kamkoli jsme v USA přijeli, tam jeho jméno znali, jeho jméno rezonovalo a vážili si ho," dodala.

Pietního ceremoniálu se zúčastnila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Opravdový hrdina dokáže v rozhodující situaci svůj strach překonat a jednat podle svého přesvědčení. Armádní generál František Moravec během svého života toto několikrát prokázal a stal se skutečným hrdinou," prohlásila.

Související obsah

Za první republiky byl Moravec šéfem zpravodajského oddělení armády. V březnu roku 1939 odletěl do Londýna. V exilu vymyslel a naplánoval útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

Po válce se Moravec vrátil do Československa. Kvůli nástupu komunistů k moci ale musel v roce 1948 opět odejít do exilu. Nejdříve žil v Německu, poté se ale přestěhoval do USA, kde spolupracoval s americkou tajnou službou. V americkém Washingtonu 26. července 1966 zemřel. 

Vojenská historik Eduard Stehlík o roli generála Moravce v operaci Anthropoid:

Podívejte se na celý dvouhodinový blok věnovaný generálu Moravcovi:TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz