Domácí

Výchovné i dřívější penze pro seniory. To slibuje důchodová reforma

Výchovné i dřívější penze pro seniory. To slibuje důchodová reforma
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje důchodovou reformu, která by měla platit od příštího roku. Díky ní by měli v budoucnu dostávat senioři k důchodu navíc i peníze za děti, které vychovali. Součástí reformy má být i dřívější odchod do důchodu pro lidi ve výrazně náročných profesích.

Důchodovou reformu slibovala současná vláda už ve svém programovém prohlášení. Její konkrétní podoba se začíná rýsovat, součástí má být třeba odměna za výchovu dětí. Za každé z nich má matka či otec dostávat k důchodu 500 korun měsíčně navíc. Týkat se to bude rodiče s převažujícím podílem na péči o potomky, obvykle tedy toho, který byl na rodičovské dovolené. 

Odměna bude náležet i pěstounům. Doba, kdy měli děti v pěstounské péči, se podle předpokládaného znění reformy bude započítávat do důchodového pojištění. Navýšení má platit i pro ty, kteří už důchod pobírají. Ministerstvo zároveň ubezpečilo, že bude částka růst podle vývoje inflace.

Související obsah

Reforma by měla lidem s náročnými profesemi zaručit dřívější odchod do důchodu. Týkat by se to mělo těch, kteří pracují ve vysoce hlučném či prašném prostředí nebo takovém, kde hrozí poškození zdraví kvůli práci s chemikáliemi. Převážně jde o kovodělníky či horníky, platit by to mělo ale i pro záchranáře.

Na rozdíl od původního návrhu bývalé ministryně Jany Maláčové (ČSSD), která chtěla tento zákon pro práce třetí a čtvrté kategorie, počítá současný návrh pouze s platností pro čtvrtou kategorii. Do té spadají profese, při kterých hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví i při užití ochranných pomůcek. 

Za každých 184 odpracovaných hodin v náročných podmínkách pro organismus by měl zaměstnanec odejít do důchodu o měsíc dřív. Za 10 let pak dosáhne na jeden rok dřívějšího důchodu. Pokud někdo takové zaměstnání má celý pracovní život, může si důchod prodloužit až o pět let. 

Související obsah

"Nový návrh právní úpravy již byl předložen do vnějšího připomínkového řízení a po vypořádání připomínek ho bude projednávat vláda," řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Návrh počítá se zkrácením doby pojištění, která je nutná k dosažení nároku na důchod. V současné době je to 35 let. Nový zákon by mohl tuto dobu zkrátit na 25 let. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby se do této doby disidentům započítával čas, který za minulého režimu strávili ve vězení z politických důvodů.

Naopak snížit důchody chce komunistickým prominentům. Týkat se to má například tehdejších členů vlády, některých ministrů nebo třeba členů Ústředního výboru KSČ. Roky, ve kterých tito lidé na takových postech pracovali, nemají být podle Jurečky započteny do roků důchodového pojištění.

Související obsah

Podle jeho slov je nutné postarat se o disidenty a odpůrce komunistického režimu, kterým za socialismu bránili pracovat. "Nyní nesplňují podmínky pro přiznání důchodu, ač jim už bylo 65 let a měli by mít na penzi nárok," podotkl Jurečka.

Na celkovém znění reformy pracuje poradní tým, který ministr sestavil na začátku dubna. Kdy předloží finální návrh reformy, není zatím jasné.

Vláda chystá další zvýšení důchodů. Jurečka nastínil, kdy a kolik to bude:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz