Domácí

Znásilňující vojáci jsou oběti. Kardinál Duka čelí kritice za svá šokující slova

Kardinál Dominik Duka na svém blogu napsal, že znásilňující ruští vojáci jsou také oběti. Jednají prý pod tlakem emocí a vášní ve stavu amoku. Takové relativizování násilného činu odsoudila část veřejnosti nebo žensko-právní organizace. Sám Duka se k věci zatím více nevyjádřil.

"Byl jsem voják, byl jsem ve vězení, byl jsem ve fabrice, tak znám různé druhy slovníku," uvedl dříve kardinál Dominik Duka. Jenže kardinálův slovník se teď nesetkal s pochopením. O pozdvižení se postaral na svém blogu. Světem otřásají zprávy o ukrajinských ženách znásilňovaných ruskými vojáky, ale podle Duky jsou i násilníci oběťmi.

"Celý problém vyžaduje nejen nestrannost, ale musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku," vyjádřil se Duka.

Související obsah

​Taková slova odsuzuje například válečná uprchlice Anna, která se na Ukrajině živí jako gynekoložka. Je prý v kontaktu s pacientkami, které tuto traumatizující zkušenost mají. "Znám ženy, kterým se to skutečně stalo. Obrací se na mě dívky, starší ženy i děti. Znásilnění se tam opravdu dějí. Mrzí mě to," vypověděla Anna, která uprchla z Ukrajiny.

"My museli utéct, aby se to nestalo mně nebo mým dětem. Kdyby tam kardinál byl a viděl to, něco takového by pak neřekl," okomentovala kardinálova slova uprchlice Olga.

Vysvětlení kardinála

Televize Nova se na vysvětlení chtěla ve středu zeptat přímo kardinála Duky. Ten ale prý byl na celodenním setkání s arcibiskupy ve Velehradu na Uherskohradišťsku a s novináři komunikovat nechtěl.

"Pan kardinál především odsuzuje zločin znásilnění a žádá pro něj co nejtvrdší trest, zároveň ale vystupuje kontinuálně na ochranu lidského života, a to už od momentu jeho početí, i když ví, že to u části veřejnosti může vyvolat negativní reakce," uvedl Jiří Prinz, mluvčí Arcibiskupství pražského.

Související obsah

​Vyjádření hlavy římskokatolické církve v Česku zvedlo ze židle nejen část veřejnosti, ale i organizace, které se pomoci obětem sexuálního násilí věnují.

"Mám pocit, že v české společnosti se to téma dostává čím dál tím víc do popředí a že veřejnost začíná mít určitou citlivost vůči tomu. Můžeme to vidět na tom, jak se vymezují lidé vůči tomu, co řekl pan kardinál Duka, protože to je problém, který společnosti ubližuje, a musíme se mu postavit a nemůžeme ho dál omlouvat," vyjádřila se k situaci Johanna Nejedlová, výkonná ředitelka organizace Konsent.

Kardinál Duka se také zmínil o pilulkách proti otěhotnění. Podle něj je možným řešením baby box. Zároveň ale počínání ruských vojáků označil za válečný zločin.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz