Zahraničí

Mění se světový řád, postup proti Rusku musí být nejtvrdší, řekl premiér Fiala

Spolu s válkou na Ukrajině začala i změna světového řádu. Po jednání s polským protějškem Mateuszem Morawieckým ve Varšavě to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Oba vyzvali k rozšíření sankcí proti Rusku. Postup proti režimu Vladimira Putina má být podle Fialy co nejtvrdší.

"Čelíme neuvěřitelné situaci. Válce na Ukrajině, ruské agresi proti Ukrajině. A to do značné míry proměňuje to, co se kolem nás odehrává. Proměňuje se role Evropské unie, NATO, proměňuje se světový řád," prohlásil premiér Fiala ve Varšavě.

Na konflikt Ruska s Ukrajinou, uprchlickou krizi i vlnu zdražování má podle něj Česko a Polsko stejný pohled. "Nepochybujeme, že vůči Rusku se má postupovat co nejtvrději a naše pomoc Ukrajině se nemůže omezovat na deklarace. Budeme velmi intenzivně podporovat další sankce vůči Rusku. V tomto směru budeme vyvíjet aktivity i vůči našim přátelům z Evropské unie," pokračoval.

Morawiecki se domnívá, že je nutné odvetnými opatřeními zasáhnout to, z čeho má Moskva největší příjmy. "Sankce vůči Rusku by měly být co nejsilnější a měly by se týkat především ropy a plynu. Budeme se snažit spolupracovat s Českem a vypracovávat vhodné mechanismy, které nám pomohou přejít toto těžké období," uvedl polský ministerský předseda.

Související obsah

Spolupráci v oblasti energetické bezpečnosti chtějí Fiala s Morawieckým prohlubovat. "Česko je země, která je v některých aspektech závislá na ruských energetických zdrojích, naše závislost na plynu je kolem 90 procent. Chceme se jí zbavit, ale potřebujeme k tomu i pomoc jiných zemí. Domluvili jsme se na tom, že znovu otevřeme jednání o plynovodu Stork II," sdělil Fiala.

Polsku nabídl, že se Česko bude podílet na budování nových kapacit zásobníků na zkapalněný zemní plyn. "Jsme připraveni zakoupit část té kapacity," řekl.

Praha a Varšava jsou zajedno i v pohledu na možný budoucí vstup Ukrajiny do Evropské unie. "Znovu budeme tlačit na to, aby Ukrajina dostala kandidátský status, abychom jí otevřeli brány Evropské unie a dali Ukrajincům najevo, že o ně stojíme," uzavřel Fiala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz