Domácí

Nemocnice dohánějí odložené operace. Na některé zákroky se přesto čeká déle než rok

České nemocnice dohánějí odkládané operace. Během epidemie se kvůli péči o nakažené koronavirem omezovaly všechny neakutní zákroky. Na operaci kyčlí nebo křečových žil tak pacienti čekají často i více než dva roky. A i když se nemocnicím daří skluz stahovat, na výměny kloubů jsou přesto pořád roční lhůty.

Operační sály nemocnic v celé zemi teď mají napilno. Zdravotníci, kteří se ještě donedávna museli věnovat kovidovým případům, se teď mohli vrátit k běžným operacím. Nejčastěji operují klouby, křečové žíly nebo karpální tunely.

"Máme v ordinaci velký nárůst předoperačních vyšetření, kdy pacienti, kteří měli odložené výkony, požadují vyšetření před operativním výkonem, který měli mít už před rokem. Ten nárůst je asi o 100 procent," řekl televizi Nova praktický lékař z Ústí nad Labem Petr Kožoušek.

Mluvčí sítě nemocnic Ústeckého kraje Krajské zdravotní a.s. Jana Mrákotová uvedla, že se lékaři snaží celý proces maximálně zrychlit tak, aby pacienti skutečně odoperování byli a nedocházelo k nenávratnému poškození jejich zdraví.

Související obsah

​Na operace už roky čekají tisíce pacientů. Některým je nemocnice odkládaly opakovaně. K lékařům se proto dostávají v horším stavu, než v jakém původně přišli. "Několik podnětů jsme dostali v minulém roce, že tedy jsou jim odkládané termíny na operace kyčelních kloubů a že mají bolesti a jsou na práškách. Máme první reakce, že dostávají už první termíny," sdělil Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR.

Čekací doby na ortopedii

Právě ortopedické operace mají nejdelší čekací doby. V menších městech se čeká déle, například ve Zlíně až tři roky. V Praze stíhají do roka.

Související obsah

​"Veškeré termíny a čekací lhůty na výkony máme na webových stránkách. Asi nejdelší je to na té ortopedii, výměny kyčle, to může být 9 až 12 měsíců. Žádný z těch výkonů těch 12 měsíců nepřesahuje," uvedla Pavlína Danková, mluvčí Fakultní nemocnice Motol.

Například v Ústí nad Labem, i přesto, že tam jedou na plné obrátky, se na výměnu kyčelního kloubu čeká až dva roky. Dohnat skluz je teď prý v nemocnicích prioritou, ty nejvážnější případy chtějí stihnout odoperovat do konce roku.

Epidemie covidu nadále oslabuje. Více se dozvíte v reportáži:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz