Domácí

Německo dodá Česku těžké zbraně, potvrdil Fiala po jednání s Scholzem

S nejvyššími představiteli německé vlády se ve čtvrtek setkal český premiér Petr Fiala (ODS). Hovořili o společné spolupráci Česka a Německa a energetických problémech. Fiala na tiskové konferenci potvrdil, že Německo dodá Česku těžké zbraně.

Premiér Petr Fiala ve čtvrtek odcestoval do Berlína, aby se tam setkal s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Olafem Scholzem. Země se dohodly na německých dodávkách zbraní do Česka.

Německo tedy pomůže Česku nahradit vojenskou techniku poskytnutou Ukrajině. Podoba dohody je podle Fialy konkrétní a týká se těžké techniky. "Ministři obrany nás požádali, abychom detaily dohody zatím nezveřejňovali," upozornil Scholz.

"Bavili jsme se o možnosti rozšířit kapacity ropovodu TAL," sdělil na tiskové konferenci Fiala. "Oceňuji ochotnost pana kancléře a německé vlády nám v tomto pomoct," dodal.

Šéfové vlád zároveň projednávali, jak Česko zbavit závislosti na ruském plynu. "Jde o případné využití kapacit LNG terminálů, které Německo bude budovat v příštích letech," vysvětlil Fiala. "Tady jsme se domluvili na tom, že zahájíme rozhovory o této možnosti a vytvoříme pracovní tým, který bude hledat cesty k tomu, jak bychom mohli budoucí kapacity využít i pro Českou republiku," doplnil.

Kromě energetiky a zbrojení jednali také představitelé Česka a Německa o nastávajícím českém předsednictví v Radě EU a o společné evropské reakci. "Česko může při svém předsednictví spoléhat na podporu Německa," prohlásil Scholz.

Související obsah

Na návštěvu Fialu pozval kancléř Scholz. Fiala před odletem promluvil o důležitosti Německa jako strategického partnera. "Pandemie i válka nám ukazují důležitost dobrých vztahů se sousedními státy, s Evropskou unií i s NATO," uvedl Fiala. Dodal také, že návštěva v Německu navazuje na setkání s polským premiérem Morawieckým minulý týden.

V otázce energetické bezpečnosti chtěl Fiala řešit především dva problémy. Prvním z nich je diverzifikace zdrojů ropy a zemního plynu, čehož chce dosáhnout především rozšířením kapacity ropovodu TAL. Ten je podle něj klíčový ke zbavení se závislosti na Rusku.

Druhým problémem je naplnění zásobníků pro případ výpadku dodávek z východu. "Potřebujeme jistotu, že v případě omezení dodávek z Ruska nebo z Evropy budeme mít dostatek zdrojů. Jsme prakticky na konci dodavatelských tras a nemáme žádné přístavy, které dávají okolním zemím výhodu," řekl Fiala.

Související obsah

S německým prezidentem hovořil Fiala právě o těchto tématech. "Pan prezident mě přijal velmi srdečně. Je to dobrý přítel České republiky. Bavili jsme se o výzvách Evropské unie i o způsobech, jak zastavit brutální válku na Ukrajině," řekl Fiala po setkání s prezidentem Steinmeierem.

Promluvil také o společném postupu ve válce na Ukrajině. Fiala chce stejně jako Steinmeier vynutit konec války sankcemi. "Putin má klíč k ukončení konfliktu. Musíme mu dát najevo, že jeho agrese je zbytečná a ničeho jí nedosáhne," řekl Fiala.

Premiér Fiala také navštívil berlínskou věznici Plötzensee, která ve 30. a 40. letech sloužila nacistickému režimu. Byli zde vězněni a popravováni převážně političtí vězni. Mezi nimi bylo i více než 700 Čechoslováků. Nejznámějším z nich byl spisovatel a novinář Julius Fučík.

Zdraží opět ceny pohonných hmot v Česku? Podívejte se na rozhovor s Ivanem Indráčkem z Unie nezávislých petrolejářů:

Podívejte se na záznam tiskové konference Petra Fialy před odletem:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz