Zahraničí

Podivná úmrtí ruských miliardářů. Putin je nechal zavraždit, myslí si experti

Podivná úmrtí ruských miliardářů. Putin je nechal zavraždit, myslí si experti
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Záhadná úmrtí několika ruských oligarchů, která se v posledních týdnech objevila ve světovém tisku, mohou mít znepokojivou spojitost. Podle několika expertů na kremelský režim totiž nešlo o sebevraždy, ale o čistky. A stát za nimi má právě Kreml.

Podivná série sebevražd ruských podnikatelů vzbuzuje množství otázek. Od začátku roku záhadně zemřelo sedm vysoce postavených ropných magnátů. Všichni z nich plnili významné pozice v největších ruských ropných a plynařských koncernech Gazprom a Novatek.

Nejvýraznějším z těchto úmrtí je smrt podnikatele Vladislava Avajeva i jeho rodiny, které nalezli 18. dubna postřílené v jejich bytě v Moskvě. Den poté objevila španělská policie vyvražděnou rodinu miliardáře Sergeje Protosenji. V obou případech vyšetřovatelé pracují s verzí, kdy podnikatelé svoji rodinu zavraždili a následně spáchali sebevraždu.

Proti této verzi se však rozhodně staví Protosenjův syn Fedor, který odmítá, že by jeho otec byl vrah. Fedor jako jediný z rodiny masakru unikl, protože v době vraždy byl ve Francii. "Můj otec miloval mou matku a obzvlášť mou sestru. Nikdy by jim neublížil," řekl Fedor portálu Daily Mail.

Související obsah

Pochybnosti vzbuzují také zbraně, které měly být při činu použity. Na sekyře ani na noži, kterými měl Protosenja svou rodinu zabít, se totiž nenašly jeho otisky prstů. Stejně tak údajně na jeho těle nebyly objeveny žádné skvrny po krvi manželky a dcery.

Kromě Avajeva a Protosenji podivně zemřel také ředitel odboru pro korporátní bezpečnost Gazpromu Alexander Tuljakov nebo šéf investičního a transportního oddělení Gazpromu Leonid Šulman. Oba byli nalezeni ve svých chatách ve vesnici Leninskyj v Leningradské oblasti s přibližně měsíčním odstupem.

Související obsah

Podle expertů na putinovské Rusko však pravděpodobně nešlo o náhody či o sebevraždy. "Probíhají čistky a je obtížné říct, kdo přesně za nimi stojí," myslí si švédský ekonom a autor knihy Russia’s Crony Capitalism Anders Aslund, jak uvedl portál New York Post.

Aslund také s odkazem na své zdroje v Rusku uvedl, že ruská rozvědka dává dohromady seznamy nežádoucích osob. Podle něj totiž Kreml pojal podezření, že někdo v ropném průmyslu vypouští informace o financování tajných operací ruské rozvědky. Mezi nimi mají například být i informace o přípravách na válku na Ukrajině.

Podle Aslundových zdrojů likvidaci oligarchů nařídil ruský prezident Vladimir Putin, aby zastavil další vyzvědačství. "Putin financuje množství svých operací skrze Gazprom a Gazprombanku. Plynařský sektor je nejvíce zkorumpovanou částí průmyslu v Rusku a podnikatelé, kteří v něm pracují, ví o Putinově tajném financování všechno," tvrdí Aslund.

Související obsah

Mrtví oligarchové přitom až dosud nebyli u kremelského režimu v nemilosti. Někteří z nich, jako byl například britský magnát ukrajinského původu Michail Wartford, nebyli západními zeměmi sankciováni. Wartforda nalezli 28. února oběšeného v garáži svého sídla v Londýně. Jeho smrt se nadále vyšetřuje.

Americký advokát a historik John O’Neill si myslí, že pokud za vraždami doopravdy stojí Putin, používá k tomu stejné postupy, jako svého času užíval sovětský lídr Josif Stalin. "Bývalý agent KGB Walter Krivitsky v roce 1941 řekl, že každý amatér dokáže někoho zavraždit. Aby to ale vypadalo jako sebevražda, potřebujete skutečného umělce," řekl O’Neill.

Motivem k vraždám má podle O’Neilla být především umlčení a vyhrožování. "Je to mafiánský způsob předávání zpráv. Chtějí dát najevo oligarchům, že pokud budou o praktikách v plynárenském sektoru mluvit, zavraždí je," spekuluje O’Neill.

Putin ukázal své trumfy předem. Takhle bude vypadat 9. květen v Moskvě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz