Domácí

Děsíte se nedoplatků za energie? Takto si zjistíte, jak jste na tom. NÁVOD

Rostoucí ceny energií děsí nejednoho odběratele, hlavně v případě, kdy dlouho neměnili zálohy. Redakce TN.cz připravila návod, jestli a jak můžete u největších dodavatelů energií zjistit, jakou máte spotřebu a jestli na vás náhodou nečíhá nedoplatek. V seznamu jsou dodavatelé poslední instance a ti, kteří mají více než 100 tisíc odběratelů.

Centropol

Centropol zatím žádnou možnost předběžného odhadu přeplatku či nedoplatku nenabízí.

ČEZ

U ČEZu se mohou zákazníci podívat do webové samoobsluhy Můj ČEZ. Tam se mu zobrazí předpokládaný nedoplatek či přeplatek.

Sledování spotřeby a předpokládaný přeplatek u ČEZu Zdroj: ČEZ

E.ON

Aplikace Energie24 od společnosti E.ON nabízí možnost odhadu spotřeby a následného zjištění výše doplatku či nedoplatku. "Je to jednoduchá a ze strany zákazníků ceněná funkce, kdy si v jakékoliv době můžete vyfotit stav svého elektroměru nebo plynoměru a aplikace vám na základě dlouhodobé spotřeby a aktuálního stavu spotřeby odhadne, jestli vaše vyúčtování skončí přeplatkem nebo nedoplatkem. A podle toho se také mohou zákazníci zařídit v případě možné úpravy výše záloh. I ty lze změnit právě pomocí naší aplikace a je vidět, že naši klienti to hojně využívají," popsal mluvčí E.ONu Roman Šperňák.

Innogy

Podobný systém funguje v Innogy už několik let. Klienti ji mají zdarma v aplikaci innosvět. "Aplikace jim na základě zadaných stavů a historické spotřeby a platných ceníků průběžně kalkuluje odhad celoroční spotřeby i nákladů. Díky tomu zákazníci mají detailní přehled o tom, zda jim na základě stávajících záloh vychází na konci období nedoplatek nebo přeplatek a v jaké výši. Podle toho si také mohou přímo v aplikaci operativně upravovat zálohy," popsal mluvčí Innogy Pavel Grochál.

MND

Zákazníci MND mají možnost využívat aplikaci Moje MND, kde si mohou průběžně zadávat samoodečty a díky tomu získat představu o potenciálním přeplatku či nedoplatku. "Čím častější periodicitu zadávání samoodečtů zvolí, tím přesnější údaj o finálním vyúčtování získají. Jsme si vědomi, že tato funkcionalita je pro naše zákazníky velmi zásadní, a tak neustále pracujeme na jejím zlepšování," přiblížila mluvčí MND Dana Dvořáková.

Související obsah

PRE (Pražská energetika)

U Pražské energetiky si mohou lidé na stránkách zadat přesnou spotřebu u plynu a elektřiny. "Ze spotřeby se vypočítá vhodný tarif a platba anebo alespoň orientační graf a podle toho se objevuje ve výpočtu odhadovaná spotřeba a doporučený produkt. Každý zákazník má tedy možnost získat reálnou spotřebu po zadání požadovaných parametrů. Navíc i každá charakteristika jednotlivých nabízených produktů říká, pro koho je produkt vhodný, jestli pro velké, či malé domácnosti, pro jaký počet osob, způsob vytápění, ohřev vody a tak podobně," řekl mluvčí dodavatele Karel Hanzelka.

Podle Hanzelky se ale roční spotřeba domácností nijak zvlášť nemění. Odhad spotřeby je také napsaný v rozpisu měsíčních záloh.

"Zákazník může během jednoho roku uskutečnit nanejvýš čtyřikrát takzvaný samoodečet, kdy nám sám nahlásí stav elektroměru, ale na tento krok je navázána mimořádná fakturace. Na základě zjištěného stavu se může upravit zálohová platba pro další měsíce. Rád bych zdůraznil, že náš plán zálohových plateb, který posíláme zákazníkům, je velmi kvalifikovaný a přesný. Roční vyúčtování obvykle odpovídá součtu měsíčních záloh a málokdy se výrazně odchýlí. Spotřeba domácností je meziročně víceméně konstantní, pokud domácnost nezmění své odběratelské chování," dodal Hanzelka.

Hanzelka také poradil, jak si lidé sami mohou zjistit předpokládanou spotřebu. "Na faktuře za minulé zúčtovací období je uveden stav elektroměru a počet odebraných kilowatthodin za předchozí období. Pokud je zákazník například v polovině nového ročního zúčtovacího období a stav elektroměru odpovídá polovině předchozí roční spotřeby, nehrozí nedoplatek a ani nevznikne přeplatek," vysvětlil.

Pražská plynárenská

Pražská plynárenská na kalkulačce, kde by si klienti mohli spočítat spotřebu a pravděpodobně i zjistit přeplatek nebo nedoplatek, v současné době pracuje a pak bude přístupná na stránkách dodavatele.

Většina dodavatelů energií už zdražila a někteří Češi přišli na to, jak předejít velkému nedoplatku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz