Domácí

Konec nevýhodným výběrům. Inspektoři si došlápnou na bankomaty

Už brzy by mohly z Česka zmizet bankomaty, které nabízejí výběr v cizích měnách za velmi nevýhodný kurs. Každý rok v nich zbytečně přijdou o peníze tisíce lidí, hlavně turistů. Jejich provozovatelům teď hrozí od 1. července několikamilionové pokuty, navíc budou muset získat od státu speciální licenci pro převod měny.

Dynamická směna peněz, zkráceně DCC, je okamžitý převod peněz na měnu, ve které máte vedený účet. Když přijede do Česka Američan a rozhodne se vybrat si ze svého dolarového účtu 600 korun, systém DCC mu automaticky odečte z účtu částku v dolarech.

"Dělají to skoro všechny bankomaty, banky postupně pochopily, že to je dobrý výdělek pro ně, ale jestli je to fér, to si myslím, že není," řekl novinář Janek Rubeš, který na tento trik dlouhodobě upozorňuje.

Měnu totiž bankomat převádí podle nevýhodného kurzu, a ještě si započítá poplatek 99 korun. Z bankomatu tedy turista dostane požadovaných 600 korun, jenže z účtu mu zmizí 34 dolarů a 22 centů – tedy 796 korun.

Velmi překvapený byl třeba irský turista, který chtěl bankomat v centru Prahy použít. "Byl jsem hodně překvapený, že ten bankomat účtoval tak vysoké poplatky. A taky šokovaný, že převáděl peníze tak nevýhodně, už z něj vybírat nebudu," uvedl.

Související obsah

​Nevýhodné směnné kurzy se přitom netýkají jen cizinců v Praze, ale i Čechů, kteří míří do zahraničí a chtějí tam z bankomatů vybírat.

Stejné je to i u platebních terminálů. Pokud vidíte vedle částky v místní měně, třeba eurech, také částku v korunách, je to DCC. Pokud vidíte jen částku v místní měně, jde o běžnou transakci.

"Tomuto triku se vyhnete tak, že odmítnete tu konverzi," radí Rubeš.

Provozovatelé bankomatů musí viditelně uvádět rozdíl svého kurzu od kurzu Evropské centrální banky. Často se to ale neděje.

Související obsah

​"Pokud tak nečiní, tak od 1. července letošního roku může ČNB pokutovat provozovatele bankomatu a Česká obchodní inspekce provozovatele platebního terminálu," upozornil mluvčí Ministerstva financí Tomáš Weiss.

"Česká obchodní inspekce bude kontrolovat tuto dynamickou směnu kromě směnáren a bankomatů u ostatních klasických obchodníků," varoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Kontrolovat to má po celém Česku 300 inspektorů a za nedodržení hrozí pokuta až dva miliony korun.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz