Zahraničí

Schizofrenie a zneužívání dětí. Odkryli temná tajemství Matky Terezy

Schizofrenie a zneužívání dětí. Odkryli temná tajemství Matky Terezy
Matka Tereza na sklonku života (11. 4. 1996) Zdroj: Profimedia

Matka Tereza patří k nejvýraznějším tvářím katolické církve. Ženu, která zasvětila život pomoci druhým, dokonce papež František svatořečil. Jenomže řeholnice albánského původu údajně nebyla tak nevinná, jak ji svět dosud vnímal. Podle jejích přátel a spolupracovníků před věřícími skrývala řadu temných tajemství. Prý se chovala jako schizofrenička.

Zastavovala války, přátelila se s prezidenty, po celém světě budovala nemocnice, školy i sirotčince a zasazovala se o propouštění nemocných z vězení. Její milostivá tvář prý ale měla i odvrácenou stránku. Matka Tereza kryla ty nejhorší prohřešky katolické církve a zdá se, že chudoba a utrpení ji spíš přitahovaly, než aby pomáhala lidem jim uniknout.

Tvrdí to její blízcí přátelé a někdejší spolupracovníci v novém dokumentu Matka Tereza: Pro lásku Boží, upozornil list Daily Mail

Narodila se 26. srpna 1910 do albánské rodiny ve městě Skopje v Osmanské říši. Dnes je to hlavní město Severní Makedonie. Jako osmiletá přišla o otce a už ve 12 letech se rozhodla, že se stane jeptiškou. V roce 1929 ojela do Indie, v Kalkatě si o 20 let později založila vlastní řeholní řád Misionářky milosrdenství.

Související obsah

Matka Tereza pomáhala až do konce svých dnů. Rozsah činností byl ale podle lékaře Jacka Pregera, který spolupracoval s její charitou, vykoupen až nebezpečnými nedostatky. "Jeptišky pomoc neposkytovaly tak, jak měly. Jehly používaly opakovaně, byly nesterilizované. Jedné ženě s popáleninami odmítly podat léky proti bolesti," vypráví.

To ale nemělo být to nejhorší. "Její jeptišky se musely bičovat, chodit v řetězech s hroty... Věřila, že utrpení vykoupí svět. Přestože měla peníze na provoz slušné nemocnice pro chudé lidi, nikdy to neudělala. Místo toho se rozhodla modlit se za zmírnění bolesti pacientů," pokračoval Preger.

Podle Mary Johnsonové, která pro Matku Terezu pracovala dlouhých 20 let, byla závislá na bolesti. "Byla naprosto oddaná Ježíši Kristovi. Ten prožil svůj život v bolesti, a tak si myslela, že utrpení má nejvyšší cenu. Myslela si, že být chudý bylo dobré, protože i Ježíš byl chudý. Bylo to schizofrenní," řekla Johnsonová.

Související obsah

Poslední desetiletí života Matky Terezy byly patrně nejsložitější. Bojovala se všemi neduhy spojenými s pokročilým věkem, a církev ji navíc využívala k zahlazování skandálů zneužívání dětí kněžími. A ona prý rozkazy ochotně plnila.

"Posílali ji do měst, kde to prasklo. Mohla se k tomu tehdy postavit úplně jinak," uzavřela Johnsonová.

Matka Tereza zemřela 5. září 1997 v indické Kalkatě, bylo jí 87 let. Byla držitelkou Templetonovy ceny, Nobelovy ceny míru, britského Řádu Za zásluhy a nejvyššího indického vyznamenání Bharat Ratna. Papež František ji 4. září 2016 svatořečil, připomněl portál BBC.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz