Zajímavosti

Evropané vymírají. Rodičovství lidé odkládají kvůli kariéře i koníčkům

Evropanů pomalu ubývá. Podle údajů Eurostatu za rok 2020 připadají na dvě ženy v průměru pouhé tři děti. Aby se ale počet obyvatel udržel alespoň na stejné úrovni, měly by to být děti čtyři. Česká republika patří sice v tomto ohledu mezi evropské premianty, ale i ona by potřebovala k udržení stávající populace mnohem víc dětí.

Podle Statistického úřadu Evropské unie je za rok 2020 Česko třetí nejlepší v porodnosti ze všech států sedmadvacítky. 

"Je to skvělá zpráva, mám strašnou radost. Děti, to je naše budoucnost, naše naděje," prohlásila europoslankyně Dita Charanzová (ANO). "Jako otec čtyř dětí vím, že není důležité jen, aby se děcko narodilo, ale potom je důležité ho provést životem a není to nic jednoduchého," upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Podle Eurostatu připadá v České republice průměrně na deset párů 17 dětí. Více se jich narodilo ve Francii a také v Rumunsku. Naopak vůbec nejméně přišlo na svět malých Španělů.

Související obsah

Průzkum ukazuje, že se v Unii dlouhodobě zvyšuje počet matek, které své děti přivedou na svět v zahraničí. "Na tom určitě má podíl výměnný studijní pobyt Erasmus, který funguje od roku 1987. Od té doby se takhle narodilo už více než milion malých Evropánků," uvedl europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).

Odborníci poukazují na to, že by se páry v Evropě měly snažit ještě více. Data Eurostatu říkají, že porodnost ve státech unie byla nejnižší od roku 2006 a už čtyři roky strmě klesá.

"Aby byla zachovaná reprodukce, bylo by nutné, aby souhrnná plodnost byla na úrovni 2,08," vysvětlil odborný asistent katedry demografie VŠE Ondřej Nývlt. Tak vysoký počet nově narozených dětí je potřeba proto, že na svět přichází více chlapců než dívek.

Související obsah

Lidé v Česku často rodičovství odkládají

Pokles porodnosti v Česku lidé zdůvodňují nejčastěji obavami z budoucnosti. Mnoho žen také odkládá rodičovství až ke 40. roku. Nejčastěji kvůli kariéře, koníčkům a plnění snů.

Paní Humlové z Liberce je 30 let. Žádné děti dosud nemá a ani do budoucna je neplánuje. "Nikdy mě asi netáhly mateřské pudy. Fakt musím říct, že to jsem nikdy nějak necítila," uvedla.

Upnula se k práci, historickému šermu a zbývající čas věnuje toulkám v přírodě. "Když si člověk v pozdějším věku začíná hledat partnery, tak ti většinou děti chtějí. Vždycky, když jsem řekla, že je asi nebudu chtít, byl konec vztahu. Proto už dopředu dávám varování, že děti mít nechci," řekla.

Manželé Martincovi zase dali před dětmi přednost náročné kariéře a chovatelské stanici psů. "Pracuju jako manažerka v bance, manžel je voják, takže věčně na cestách. Zasvětili jsme život miniaturním bulteriérům, udělali nám velkou životní náplň," sdělila paní Martincová. 

Související obsah

Přesto se manželům zanedlouho neplánovaně narodí syn. "Neplánovali jsme to a máme strach, jestli to utáhneme finančně a zvládneme v této problematické době," prozradila. 

Počet narozených dětí v Česku se drží na zhruba 110 tisících ročně. Vzestupy byly v naší historii patrné vždy v poválečných obdobích, kdy se dětí rodil dvojnásobek a v 70. letech, kdy byli rodiče takzvaných husákových dětí motivováni silnou podporou státu.

Dnes má česká rodina podle údajů České statistického úřadu v průměru 1,6 dítěte a velmi se zvýšil i počet dětí narozených do nemanželských vztahů. A to z pěti na 50 procent.

Pokles porodnosti v Česku lidé zdůvodňují nejčastěji obavami z budoucnosti:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz