Domácí

PŘEDPOVĚĎ: Do Česka dorazilo léto, naměříme až 30 °C. Dlouho ale nevydrží

Následující dny budou ve znamení slunečného počasí. Teploty navíc vystoupají poměrně vysoko. Odpoledne bychom mohli naměřit až 30 °C.

V Česku jsou teploty aktuálně srovnatelné s těmi v Aténách. Díky teplému jihozápadnímu proudění byla v úterý místy pokořena hranice pro letní teplotu. V Doksanech se teplota zastavila na 26 °C, v Praze-Karlově na 25,1 °C, v Praze-Mikulce na 25,4 °C a v Děčíně nebo v Teplicích na 25 °C. Středeční nejvyšší odpolední teploty budou dokonce atakovat hranici 30 °C.

První letošní letní teplota na našem území byla naměřena v pondělí v Doksanech na Litoměřicku, kde vystoupala na 25,6 °C. V roce 2016 tam byl první letní den zaznamenán už 5. dubna a květen 2018 přinesl do Doksan i tropickou teplotu 32,4 °C, kterou meteorologové naměřili 31. května.

Související obsah

"Teplé jihozápadní proudění bude zesilovat během čtvrtečního dne, to budou teploty kulminovat mezi 25 až 29 °C a na nízko položených meteorologických stanicích může být ojediněle dosaženo až tropické hranice, tedy teploty 30 °C. Naposledy bylo v tomto období tak teplo před 10 lety," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Velmi teplé jihozápadní proudění a nadprůměrné teploty ukončí studená fronta, která počasí u nás začne ovlivňovat ve čtvrtek. Před ní ještě budou teploty kulminovat na 22 až 27 °C, na jihovýchodě vystoupají až na 29 °C.

Měření v Doksanech:

První datum letního dne v Doksanech v posledních letech | Zdroj: TN.cz

Je na čase zvýšit denní dávku tekutin

Konec týdne přinese návrat ke květnovým normálům. Odpolední teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi 19 až 24 °C. Během jednoho týdne se tak setkáme s velkými teplotními skoky. Ty hůře snáší starší generace kvůli zhoršenému termoregulačnímu systému organismu. I přes to, že se ještě nejedná o supertropické teploty nebo vlnu veder, je namístě zvýšit příjem tekutin.

"Denně bychom měli přijmout 30 až 45 mililitrů vody na kilogram hmotnosti, z toho 20 % vody získáme z jídla, zejména z ovoce a zeleniny. Při tropických teplotách a zvýšené fyzické námaze ještě o poznání více. Ideální je voda nebo neslazené čaje. V létě, pokud se více potíme, jsou dobré minerálky. Potem se totiž vylučuje sodík," poradila Honsová.

Při tropických teplotách není vhodný alkohol, působí totiž rychleji a odvádí tekutiny z těla. V létě je lepší vynechat i sladké nápoje, ty zpomalují pohyb tekutiny z žaludku do tenkého střeva. Teplota nápojů by ani v letním půlroce neměla klesat pod 10 °C, při nižší teplotě hrozí angína.

Teplota v autě:

Teploty v autě jsou o poznání vyšší než na teploměru | Zdroj: TN.cz
TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz