Domácí

Chybí materiál a pracovníci. Stavby se kvůli válce mohou zpozdit i prodražit

České stavebnictví kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině trpí. Nejenže chybí velké množství ukrajinských pracovníků, ale není ani potřebný materiál, který se dováží právě z této země. Jak se může situace vyvíjet, prozradil ve Snídani s Novou developer Evžen Korec.

Ruská invaze na Ukrajinu odkryla dva dlouhodobé problémy českého stavebnictví. Jedním z nich je výrazná závislost na ukrajinských pracovnících. "Ukrajinci tvoří od pěti do 30 procent pracovníků, kteří na stavbách pracují v dělnických profesích. Takže pokud odejde polovina Ukrajinců, tak začne chybět kapacita na stavbách. To se skutečně reálně stalo a Češi nejsou schopni tyto výpadky nahradit," vysvětlil developer Evžen Korec.

Pokud by odešli všichni ukrajinští dělníci, znamenalo by to podle něj absolutní kolaps českého stavebnictví. "Ukrajinci nevykonávají nějaké podřadné práce na stavbách. To jsou velmi kvalifikovaní dělníci. Mnohdy tam pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé, takže tím, že začala válka na Ukrajině a mnoho Ukrajinců odešlo, se řada staveb zpozdila," upozornil Korec.

Související obsah

​To ovšem není jediný problém, který za zpožděním stavebních prací stojí. "Ukrajina je významným dodavatelem oceli. V okamžiku zahájení konfliktu na Ukrajině došlo nejen k tomu, že se zásadně zdražily dodávky oceli, ale tyto dodávky vypadly," uvedl developer.

Kvůli nedostatku materiálu, pracovníků a narůstajícím cenám tak musejí firmy odmítat zakázky, protože by na nich prodělávaly. Stavební společnosti mají kapacity vyčerpané a je nutné počítat s prodlením minimálně v řádu měsíců, nebo dokonce let.

"Pokud inflace bude pokračovat tak jako teď, tak firmy samozřejmě nechtějí prodělat a dávají si inflační doložky. To znamená, že pokud inflace stoupne o víc než tři procenta, promítnou tuto cenu do stavby," vysvětlil Korec. Podle něj nás v tomto ohledu následující měsíce nic pozitivního nečeká a stavebnictví si sáhne na své dno.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz