Domácí

Češi se potýkají se zdražováním. Pod hranicí chudoby je skoro milion rodin

Už téměř milion českých domácností se podle expertů kvůli neustálému zdražování propadl pod hranici chudoby a stále jich přibývá. Roste i počet lidí, kteří se dostávají do dluhových pastí. A vyhlídky do budoucna nejsou dobré. Pokud ceny budou dál stoupat, tak se prý během několika měsíců v nouzi ocitne dalších půl milionu rodin.

Pod hranicí chudoby žije v Česku aktuálně až pětina rodin, tedy zhruba 900 tisíc. Ještě na začátku dubna jich přitom bylo o 18 tisíc méně.

"Vzhledem k tomu, jaké jsou predikce k vývoji cen energií, se podíl lidí v příjmové chudobě může dostat na 30 procent možná i více. Tito lidé mají velmi omezené možnosti a většinou budou řešit jakou službu nebo který výdaj omezit, aby mohli fungovat a neupadli do dluhové pasti nebo do exekuce," uvedl dluhový poradce Člověka v tísni Daniel Hůle.

Související obsah

Čím dál tím větší počet domácností propadajících se pod hranici chudoby se podepisuje především na počtu lidí, kteří potřebují pomoc potravinových sbírek. Znamená to každodenní váhání i nad těmi nejzákladnějšími výdaji.

"Ke konci roku chodilo asi 1 800 českých rodin pravidelně týdně pro potraviny. Teď se to zvýšilo tak, že chodí asi 2 600 lidí. Lidé samozřejmě nejvíc poptávají trvanlivé potraviny jako konzervy, polívky v sáčku, těstoviny nebo rýži. Toho máme vždycky nedostatek," sdělila ředitelka potravinové banky Věra Doušová.

Rychlým tempem přibývá i lidí, kteří se dostávají do dluhů. "V dluhovém poradenství máme až o 30 procent více klientů než ve srovnatelném období v loňském roce," řekl ředitel Diecézní charity v Brně Oldřich Haičman. Navíc lidé často končí ve větších a komplikovanějších dluzích než v minulosti.

"Vláda si z lidí dělá legraci". Podívejte se, jak okomentoval Deštník proti drahotě Karel Havlíček (ANO):

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz