Zahraničí

V Chorvatsku je první vlna veder. Modely už ukazují, jaké počasí tam bude v létě

V Chorvatsku je první vlna veder. Modely už ukazují, jaké počasí tam bude v létě
Pláž v Dubrovníku - ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Do Chorvatska tento týden dorazila první letošní vlna veder, po celé zemi teploty šplhají až ke třiceti stupňům Celsia. Rozhodně to ale nejsou poslední horké dny. Podle meteorologických modelů čeká nejen Jadran velmi teplé a zároveň suché léto.

Je teprve polovina května, pláže v Dubrovníku už jsou ale plné. Lidi k moři vylákaly letní teploty, které se blíží ke 30 stupňům a vydrží minimálně do víkendu. Doprovází je navíc slunečné počasí. Chorvatsko zasáhla první letošní vlna veder, na koupání to ale ještě pořád není.

"Moře je stále pro odvážné. Ale vzhledem k tomu, že je v Dubrovníku hodně turistů, je pro ně zřejmě teplota 18 až 19 stupňů celkem v pohodě," informovala z místa reportérka chorvatského internetového deníku Dnevnik.hr.

Související obsah

​Na tamních plážích potkala zatím hlavně Brity a Iry, kteří jsou na studené moře zvyklí a užívají si, že Chorvatsko není zaplavené turisty, jako tomu bývá v červenci a srpnu.

Ti, kteří si raději počkají, až bude moře vyhřáté, se o pěkné počasí bát nemusí. Alespoň to naznačují dlouhodobé modely, které využívá meteorologická služba Severe Weather. Podle vývoje proudění bude léto na většině území Evropy horké a suché.

Související obsah

​V celé jižní a střední Evropě tyto modely předpovídají nadprůměrné teplo, týká se to tím pádem i Jadranu. Teploty budou vyšší o 1 až 2 stupně oproti dlouhodobému průměru, který v červenci v Chorvatsku činí 21 stupňů.

V celé Evropě, s výjimkou té severní, bude v létě panovat také neobvykle suché počasí. V Chorvatsku se podle meteorologického modelu ECMWF očekává až o 60 % méně srážek, než je dlouhodobý průměr, zejména v Istrii. Jiný model ukazuje o 40 až 50 % méně deště a teploty vyšší o půl až jeden stupeň.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz