Koronavirus

Potvrzeno českými vědci: Očkování proti covidu zásadně chrání i rizikové skupiny

Potvrzeno českými vědci: Očkování proti covidu zásadně chrání  i rizikové skupiny
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Institutu experimentální medicíny (IKEM) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se podařilo prokázat vliv očkování na pacienty s chronickým onemocněním. Podle výsledků studie snižuje očkování zásadní měrou jak pravděpodobnost nákazy, tak rizika s ní spojená.

Vědecký časopis Annals of Internal Medicine otiskl výsledky studie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), která se věnovala ochranného efektu očkování proti koronaviru u pacientů s transplantací ledvin.

V rámci studie vědci zkoumali přes dva tisíce lidí s transplantací ledvin, kteří zároveň do té doby neprodělali covid-19. V rámci analýzy se podařilo prokázat, že očkování má 65% ochranný efekt proti nákaze. Zároveň snižuje rizika spojená s případnou nákazou o celých 50 %.

Související obsah

"Jsem velmi rád, že z České republiky a z českého zdravotnictví vzešla studie potvrzující účinnost očkování proti covidu-19 v reálné klinické praxi," komentoval výsledky ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Studie zároveň prokázala pozitivní vliv očkování i u dalších chronicky nemocných pacientů. "Výsledky studie potvrzují vysokou účinnost očkování, kterou můžeme na reálných českých datech doložit u dalších skupin chronicky nemocných, např. u diabetiků či onkologických pacientů, uvedl ředitel ÚZIS ČR Ladislav Dušek.

Zmínil však i výrazný vliv posilující dávky. "Ochrana posilující dávky očkování proti těžkému průběhu nákazy dosahovala ve zranitelných populačních skupinách na počátku roku až 90 %," doplnil Dušek.

Očkování proti covidu zachraňovalo životy. Ukázaly to výsledky české klinické studie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz