Česká Evropa

České předsednictví EU: Návštěva Zelenského a plán obnovy pro Ukrajinu

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek oznámil, že české předsednictví v Radě EU zahájí zasedání české vlády a Evropské komise v Litomyšli. V plánu je také uspořádat summit týkající se poválečné obnovy Ukrajiny i spolu s prezidentem Volodymyrem Zelenským, pokud to bude možné. Fiala to řekl v rozhovoru s Frekvencí 1.

Fiala v pátek v rozhovoru s Frekvencí 1 nastínil, jak bude vypadat zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. První událost, která se v rámci předsednictví uskuteční, bude mimo hlavní město –⁠ v Litomyšli.

"První akce, která otevře české předsednictví, bude společné zasedání české vlády a Evropské komise. Pak se samozřejmě plánují další akce, koncert v Praze, jedna za druhou bude navazovat," uvedl Fiala.

Jedním z plánů pro předsednictví je uspořádat v Praze summit, kterého by se zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Záleží ovšem na tom, jak se situace ohledně válečného konfliktu bude vyvíjet.

Související obsah

"Jedna z variant summitu, který by určitě součástí předsednictví měl být, je něco jako Marshallův plán pro Ukrajinu, poválečná obnova Ukrajiny, samozřejmě za účasti ukrajinského prezidenta," řekl Fiala s tím, že tento plán nezávisí jen na České republice.

​"Musíme věřit, že Vladimir Putin pochopí, že jeho agrese na Ukrajině mu nepřinese žádné výsledky. Naopak, že Rusko ztrácí stále víc vojensky, politicky, o etickém a morálním odsouzení z celého světa nemusím ani mluvit. To je jediná šance, že Putin té akce nechá a Ukrajina bude svobodná. Pak bude velkým úkolem poválečná obnova, protože ty škody jsou obrovské," okomentoval situaci premiér.

Fiala se ještě v pátek chystá podepsat vstup Čechů do Ukrajinských ozbrojených sil. "Mám v úmyslu to udělat velmi rychle," sdělil Fiala v rozhovoru. Prezident Miloš Zeman ve středu schválil 103 Čechům zapojení do ukrajinské Mezinárodní legie. 

Nouzový stav

Nouzový stav vyhlášený kvůli uprchlické krizi by měl skončit 31. května. Fiala se v rozhovoru vyjádřil k debatě o jeho prodloužení. Je to podle něj jedna z věcí, kterou vláda musí zvažovat, protože Česká republika čelí situaci, která je naprosto neobvyklá. 

Související obsah

​"Občané si asi všimli, že na rozdíl od používaného nouzového stavu v covidu, tak my používáme nouzový stav tak, že nikoho neomezuje," řekl Fiala. Vláda se v posledních dnech také dle jeho slov neustále zabývá situaci na hlavním nádraží v Praze.

"Zvládli jsme uprchlickou vlnu, které teď čelíme, jako jedna z těch nejlepších zemí v Evropě. Máme lidi zaregistrované, víme, koho máme na našem území, řada lidí už je zaměstnaná. Při tak obrovském množství lidí je ale jasné, že se musí objevit problémy. A ty se objevují a my je postupně řešíme," dodal Fiala. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz