Domácí

Tísnivá situace uprchlíků na hlavním nádraží. Děti musejí spát na zemi

Spor o romské uprchlíky, kteří nocují na hlavním nádraží v Praze, vyústil v otevřený boj mezi vládou a hlavním městem. Úřady nevědí, co s nimi, a problém nevyřeší ani narychlo vybudovaný stanový tábor v Troji. Ten má mít totiž kapacitu pouze 150 lidí. Podle humanitárních pracovníků jsou ale na nádraží až čtyři stovky uprchlíků.

Primátor Zdeněk Hřib viní z obtížné situace s romskými uprchlíky vládu a vyhrožuje uzavřením asistenčního centra, které běžence registruje. Situaci navíc komplikuje fakt, že řada uprchlíků má kromě ukrajinského také maďarské občanství, a nemá tak právo na humanitární pomoc.

Lidé na hlavním nádraží žijí v nedůstojných podmínkách. Děti spí na chladné zemi ve špíně a nepořádku. Nemají dostatek informací a nevědí, co s nimi bude. "Už jsme tu 10 dní. Není zde žádné bydlení. Zaregistrovali nás. Řekli, že přijdou v pondělí. Ale nevím, jestli nám dají bydlení," stěžovala si jedna z uprchlic.

Související obsah

Velká část romských uprchlíků má dvojí občanství. Pokud mají občanství v některé zemi Evropské unie, tak u nás už nemají nárok na humanitární pomoc. U jiných je zase problém s identifikací, protože přijeli bez dokladů.

Aktuálně je ale na nádraží k dispozici pouze 260 lůžek. Zbytek musí spát v dekách na zemi. Situaci by mohlo alespoň částečně zlepšit stanové městečko v pražské Troji, které vyrostlo na pokyn ministra vnitra. Mělo by se tam o víkendu přesunout zhruba 150 uprchlíků.

Kdy bude pro uprchlíky otevřené stanové městečko? Podívejte se na rozhovor s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem a ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS):

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz