Domácí

Příspěvek na energetické zdroje by mohl platit stát, říká ČEZ. Vláda se ale zdráhá

Každá domácnost platí v účtu za elektřinu také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Podle energetické společnosti ČEZ by právě tento příspěvek mohl nově platit stát. To by domácnostem snížilo cenu zhruba o 1 200 korun ročně. S tím souhlasí i opoziční hnutí ANO. Vláda ale přišla s jiným řešením.

Na obnovitelné zdroje přispívá v platbě za elektřinu každá domácnost, a to podle odběru. Příspěvek se počítá podle odebraného množství elektřiny v megawatthodinách. Za každou megawatthodinu platí spotřebitel příspěvek 495 korun. ČEZ navrhuje, aby příspěvek po nějakou dobu platil stát.

"Právě příspěvek na obnovitelné zdroje je jedna z možností. Objevuje se i v jiných evropských státech. Je to příspěvek, který je na rozhodnutí vlády," uvedl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Související obsah

Opozice s návrhem souhlasí. "Konečně! My už to říkáme půl roku. Je dobře, že se ČEZ probudil. Samozřejmě už se to mělo udělat," myslí si poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO).

Jenže ne všichni jsou tak optimističtí. "Stát hospodaří s obrovským schodkem a tato opatření by ten schodek jen dál navyšovala. Je to krátkodobé řešení, které by okamžitě řešilo tu situaci. Není to ale dlouhodobé řešení. Otázkou je, jestli jsme v tak krizové situaci, že musíme využívat i tato krizová řešení," myslí si ekonom Štěpán Křeček

"Prověřujeme různé možnosti. Jestli ale tohle chceme udělat, tak ze státního rozpočtu. Teď děláme propočty a konečné rozhodnutí očekávám v řádů týdnu. Musíme si říct, kolik unese státní rozpočet, který není v dobrém stavu," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Související obsah

"Snížení poplatku za obnovitelné zdroje by běžné domácnosti pomohlo jen v řádu stovek korun ročně. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto nyní upřednostňuje jinou variantu pomoci, která má pracovní název "úsporný tarif". Blíže ji představíme v nejbližších dnech," slíbil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Zároveň chce ministerstvo průmyslu představit i pomoc firmám. Podpora má cílit na energeticky náročnou výrobu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz