Zahraničí

Polsko nás k tomu vybízí. Denacifikujeme ho hned po Ukrajině, řekl ruský poslanec

Polsko nás k tomu vybízí. Denacifikujeme ho hned po Ukrajině, řekl ruský poslanec
Předseda kontrolního výboru Státní dumy Zdroj: Profimedia

Napětí mezi Ruskem a Polskem se stupňuje. Předseda kontrolního výboru Státní dumy Oleg Morozov varoval, že tato země bude hned další v pořadí pro "denacifikaci". Roznítil ho výrok polského premiéra, který hovořil o ideologii ruského světa jako o rakovině.

"Svými prohlášeními o Rusku jako o 'rakovinotvorném nádoru' a řečmi o 'odškodnění', které máme Ukrajině zaplatit, nás Polsko vybízí k tomu, abychom ho zařadili hned po Ukrajině na první místo k denacifikaci," napsal v pátek na svém telegramovém účtu Morozov.

Pobouřily ho výroky polských vysokých představitelů, tedy polské hlavy státu Andrzeje Dudy a premiéra Mateusze Morawieckého, píše agentura Ria Novosti.

Související obsah

Polský premiér pro britský deník Telegraph uvedl, že koncepce ruského světa je pouhým ekvivalentem komunismu a nacismu 20. století. "Ruský svět je rakovina, která nejenže požírá většinu ruské společnosti, ale také představuje smrtelnou hrozbu pro celou Evropu," sdělil Morawiecki.

Prezident Andrzej Duda se pak v pátek nechal slyšet, že Rusko dluží Ukrajině odškodnění. Také jeho slova vyprovokovala ruského poslance Morozova.

"Hluboce věříme, že mezinárodní společenství donutí Rusko zaplatit reparace na obnovu toho, co bylo na Ukrajině zničeno," citoval portál Pravda polskou hlavu státu.

Napětí mezi Ruskem a Polskem panuje už nějakou dobu. Na konci dubna Rusko přerušilo dodávky plynu. Země za něj totiž nezaplatila v rublech. Polsko tehdy dalo jasně najevo, že na nové platební podmínky nepřistoupí. Poté, co dodávky v rámci smlouvy Jamal klesly na nulu, je však Rusko zase obnovilo. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Představa Finska v NATO Rusko rozzuřila. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz