Zahraničí

Invaze hmyzu v Chorvatsku. Pláže pokryly tisíce mšic

Invaze hmyzu v Chorvatsku. Pláže pokryly tisíce mšic
Ilustrační fotografie Zdroj: profimedia

Hejna malých mušek zamořila pobřeží Chorvatska. Dotěrný hmyz se navíc už objevil také v Záhřebu. Podle odborníků jde o mšice.

Otravný hmyz pokryl pláže po celém pobřeží Chorvatska. Večer se navíc shromažďuje pod lampami. Jeho množství překvapilo také odborníky. Podle nich za invazi může nebývale mírná zima.

"Nyní mšice létají a hledají hostitele, tedy rostliny, na kterých by se usadily. Vzhledem k tomu, že se živí řadou různých rostlin, lze očekávat, že se rozšíří. Nejsou pro člověka nebezpečné ani škodlivé. Jen je to nepříjemné," citoval portál Index.hr profesorku zemědělské fakulty univerzity v Záhřebu Renatu Bažokovou.

Podle Bažokové se jedná o mšice nadčeledi Aphidoidea. Okřídlené samice pak kolonizují a hledají nové rostliny. "Mšice pravděpodobně vzhledem k letošní mírné zimě úspěšně přezimovaly. O jaký druh se jedná, zatím nemohu říci, protože jejich identifikace je velmi obtížná," vysvětlila Bažoková.

Přestože zemědělci zatím dosud neutrpěli žádnou újmu, pořádně se připravují. Na zelené plody prý totiž zatím mšice nejdou. "Největší nebezpečí nastane, až plody dozrají. Proto už nyní využíváme různé prostředky, abychom tomu zabránili," řekl portálu Dnevnik.hr Željko Ledinski z chorvatského svazu ovocnářů.

Související obsah

Jejich invaze je navíc podle expertů možná každý rok. "Klimatické změny mají určitě vliv na výskyt některých škůdců. Mšice jsou určitě jednou z těchto skupin," uzavřela Bažoková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz