Domácí

Tisíce lidí mohou přijít o práci. Firmy se chystají propouštět. PŘEHLED DLE KRAJŮ

Tisíce lidí mohou přijít o práci. Firmy se chystají propouštět. PŘEHLED DLE KRAJŮ
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Řada podniků napříč Českem oznámila úřadům v březnu a dubnu, že připravuje hromadné propouštění. O svou práci tak mohou přijít tisíce lidí. Podívejte se, ve kterých krajích je situace nejhorší.

V březnu a dubnu ohlásilo záměr hromadného propouštění pracovním úřadům 20 podniků. Výpovědi se mají týkat celkem 2 367 zaměstnanců.

"Je nutné upozornit na fakt, že pokud zaměstnavatelé nahlásí ÚP ČR záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. Jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí vždy dojít nebo se může propouštění dotknout jen části z původně deklarovaného počtu zaměstnanců," vysvětlila TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Kateřina Beránková.

Související obsah

Březen

Ke konci března ohlásilo záměr propouštět 12 podniků v Česku. Tento krok by se mohl dotknout 1 950 zaměstnanců. Jedná se zejména o řidiče a obsluhu pojízdných zařízení, specialisty v obchodní sféře a veřejné správě nebo kovodělníky či strojírenské dělníky.

Nejhorší situace panuje v Jihomoravském kraji, kde by výpověď mohlo dostat 639 lidí z šesti firem. Následuje Praha, kde by o práci mohlo přijít 578 pracovníků z pěti podniků. Vážné to je také v Moravskoslezském kraji, tam úřady evidují čtyři zaměstnavatele, kteří chtějí propustit 147 lidí.

Podle expertů byla situace za březen velmi ovlivněná situací na Ukrajině. "Tam se projevila nejistota ohledně dalšího vývoje války na Ukrajině. V dalších měsících se přece jen situace uklidnila a i nyní se zdá být klidná," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Duben

Za duben úřady evidují osm firem, které nahlásily, že chtějí propouštět. O práci by mohlo přijít 417 pracovníků. Nejvíce se to má dotknout zaměstnanců v oblasti prodeje, v oboru elektroniky a elektrotechniky nebo kovodělníků a strojírenských dělníků.

Související obsah

Také za tento měsíc je situace nejhorší v Jihomoravském kraji, kde propouštění ohlásilo pět firem. Týkat se to má 222 lidí. Kritický stav je rovněž v Praze, tam by o práci mohlo přijít 83 zaměstnanců z jednoho podniku.

Hromadné propouštění

03/2022 04/2022
Kraj Počet zaměstnavatelů Počet propouštěných zaměstnanců Počet zaměstnavatelů Počet propouštěných zaměstnanců
Hlavní město Praha 5 578 1 83
Jihočeský kraj 2 23 0 0
Jihomoravský kraj 6 639 5 222
Karlovarský kraj 2 6 0 0
Kraj Vysočina 3 76 0 0
Královéhradecký kraj 3 35 1 1
Liberecký kraj 3 25 1 36
Moravskoslezský kraj 5 147 1 2
Olomoucký kraj 3 88 1 1
Pardubický kraj 4 143 2 18
Plzeňský kraj 3 94 1 2
Středočeský kraj 1 11 1 5
Ústecký kraj 3 69 2 46
Zlínský kraj 2 16 1 1
Celkem v ČR 12 1 950 8 417
Zdroj: Úřad práce ČR

Je důležité upozornit, že v případě zaměstnavatelů nejde o prostý součet, co se týče celkového počtu. Jeden zaměstnavatel totiž může propouštět ve více krajích. V celkovém souhrnu je však následně uveden jen jednou.

Jaká bude situace na trhu práce v následujících měsících, bude podle odborníků záležet na ekonomickém vývoji. A to v souvislosti s průběhem válečného konfliktu na Ukrajině či aktuální pandemickou situací.

"V plném proudu už jsou sezonní práce. Především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, dále v zemědělství, zahradnictví, lesnictví či lázeňství," vysvětlil generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle Kovandy se však musíme připravit na to, že míra nezaměstnanosti začne narůstat. "Ekonomika je zasažená inflací. Firmy budou muset více utrácet za energie, takže budou muset omezovat počty pracovníků," uzavřel Kovanda.

Úřady práce zaměstnávají přílivy uprchlíků. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz